Щороку з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства». Її мета – привернення уваги до роботи з подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидія торгівлі людьми та захист прав жінок.
Кампанія ініційована колишнім Генеральним Секретарем ООН Пан Гі-муном і триває до іншої знакової для міжнародної спільноти дати і для кожного громадянина – Дня прав людини [10 грудня].
Насильство як явище – це проблема XXI століття. Прояви ґендерно зумовленого насильства [насильства за ознакою статі] і зокрема домашнього насильства актуальні для всіх країн світу і немає жодної, в якій ця проблема була б розв’язана.
На жаль, Запоріжжя стало не тільки прихистком для переміщених з тимчасово окупованих територій українців, а й територією, яка зазнає ракетних ударів, руйнування інфраструктури, загибелі людей. Місто і його мешканці продовжують жити і працювати в умовах постійної небезпеки, і це не може не впливати на емоційний стан, поведінку в побуті. Постійні новини про загиблих наших захисників, невинних людей, дітей, емоції вимушено переміщених людей – це все приголомшує, наводить страх, призводить до поведінкових та психічних розладів та насильства.
Загострення стресових, травматичних станів, гуманітарна криза, фізичні страждання, які переживають українці з початку повномасштабного вторгнення, посилили попит на послуги, пов’язані з наданням психологічної, правової, соціальної допомоги постраждалим.
Сьогодні як ніколи мешканці міста потребують підвищення обізнаності щодо своїх прав у випадку застосування до них будь-якого насильства, зокрема домашнього насильства у всіх його проявах, а служби, які надають послуги у сфері ґендерно зумовленого насильства, потребують посилення інституційної спроможності та міжвідомчої координації для забезпечення надання своєчасних та якісних послуг постраждалим.
До сьогодні не вирішено питання впровадження Програми для кривдників, яка передбачена вимогами чинного законодавства. Програма спрямована на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків. Протидія ґендерно зумовленому та домашньому насильству повинна не обмежуватися допомогою постраждалим, важливо аналізувати ризики, причини, які до того приводять і намагатися їх усувати.
Наразі в Запоріжжі послуги в сфері запобігання та протидії ґендерно зумовленому насильству надають не тільки державні установи, але й спеціалісти громадського сектору.
Фахівці Міжнародної гуманітарної організації FHI360 з 2022 року долучилися до інформаційної кампанії та психологічної підтримки тим, хто постраждав від насильства, а також тим, хто працює в цій сфері. Особлива і першочергова увага приділяється постраждалим від конфлікту громадам, які знаходяться поблизу лінії фронту, в сільській місцевості та важкодоступних районах.
Під час російської агресії українці об’єдналися заради спільної мети подолати ворога і зберегти майбутнє своїх дітей у вільній і незалежній державі. Жінки і дівчата поруч із чоловіками боронять нашу країну із зброєю в руках, рятують поранених і гідно витримують усі виклики цієї війни. Проте в суспільстві продовжує існувати безліч стереотипів щодо гендерної тематики і принципу рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
Під час акції «16 днів проти насильства» хочеться ще раз привернути увагу суспільства і кожного громадянина на необхідності об’єднатися навколо формування нульової толерантності до будь-яких проявів насильства щодо дівчат і жінок.
Війна по своїй суті – це насильство. Проте найбільше випробування для людства в час війни – залишатися людиною. Адже глобальна наша мета – створити світ без насильства, з рівними правами жінок і чоловіків, із щасливими дітьми.
Надважливо не тільки протидіяти, але й вчитися запобігати проявам насильства відносно жінок та дівчат. Для цього насамперед треба позбавитися гендерних стереотипів, припинити толерувати насильство, яке відбувається відносно жінок, а нерідко і чоловіків у приватному і публічному житті.
Якщо ви постраждали від домашнього або ґендерно зумовленого насильства, звертайтеся за психологічною допомогою на національну гарячу лінію 15-47,
з питань жіночого здоров’я – номером 30-33,
за правовою допомогою – за номером 0800 213 103.
Фахівчиня з питань протидії ҐЗН Міжнародної гуманітарної організації FHI360 Ольга БОРОДІНА