“Х’юстон, Міжнародний фестиваль квілту. Ось де ми зараз із нашими роботами, – написала запорізька мистикиня Тетяна Власенко на своїй сторінці у соцмережі. – Шалено пишаюсь. Це дуже, дуже поважна подія, це як скрипалю на Страдіварі зіграти. Дякую усім причетним за можливість”.
Робота Тетяни, яка була представлена на The 2023 International Quilt Festival у Х’юстоні, перед тим побувала у Вероні.
Це трапилось у травні. До Верони разом із своєю роботою вирушила і художниця…
Травень 2023-го. Виставка у Вероні
Там відбувалася виставка робіт Асоціації майстрів клаптикового шиття України. Експозиція мала два напрямки. Це театральна тематика, присвячена Олександрі Екстер (1882–1949) – художниці та театральній сценографці, представниці європейського кубізму та футуризму, авангарду, однієї з засновниць стилю «ар-деко». Більша частина життя та творчості Олександри Екстер пов’язана із Києвом. Тож, частина представлених на виставці робіт має яскравий театральний акцент, здебільшого – сценографічний. Костюми та персонажі ніби продовжують рухи екстеровських героїв, театральних експериментів.
Театральна тема домінантна і у творчості Тетяни Власенко. Та форми і зміст її робіт ширше, ніж сцена театру. На виставку до Верони вирушила робота «Плавні»… І первісний зміст роботи Тетяни, захоплення багатством життєвої сили Дніпра набуло нового звучання. Робота стала пророчою.
Ось який сенс бачить Тетяна в роботі нині:
“Плавні Дніпра – це дивовижна екосистема, де земля, вода і небо зустрічаються, постійно змінюються та створюють свій унікальний світ. Колись на місці, де 6 червня 2023 року ворожі російські війська безповоротно знищили ціле штучне Каховське море, на сотні кілометрів були невеликі озера, острівці, протоки, лабіринти осоки та верболозу. Це місце називали Плавнями Великого Лугу.
Зараз зоною суцільної заповідності залишилися лише Хортицькі плавні. Це дім для багатьох видів тварин, птахів, риб і комах. Серед них є неймовірно рідкісні. Тут ротуть реліктові ендемічні рослини та найдавніші дерева Хортиці. Ось таке диво природи знаходиться у центрі великого промислового міста, мого рідного Запоріжжя, і воно потребує нашого негайного захисту”.
Змістовність та унікальність робіт українських майстринь спричинила зацікавленість у світі. Експозиція після виставки в Італії була запрошена до Прибалтики, де була представлена у Ризі.
У жовтні на виставку чекали в Києві, вона мала експонуватися у заповіднику «Києво-Печерська Лавра»… Та життя творів має такі ж неочікувані пригоди, як і людське життя…
Колекцію українських майстринь запросили на фестиваль печворку в Х’юстон…
“І роботи полетіли за океан”, – каже Тетяна. – International Quilt Festival – найкрутіший фестиваль печворку в світі. Україна там представлена втретє…”
А робота запорізької мистикині – вперше. Тому і має Тетяна такі відчуття, та і ми впевнені, що кольори наших плавнів звучать, як скрипка Страдіварі.
Із вражень від української експозиції в Х’юстоні наведу пост у соцмережі Claudia Pfeil [фото також з її сторінки]: “Моя остання прогулянка сьогодні – останній день цьогорічного International Quilt Festival. Я відвідала виставку українського печворку – пошитого, зробленого і презентованого за найгірших обставин – темряви і бомб… Які ж вони сміливі!… І ці печворки – аж до мурашок по шкірі”.
Міжнародний фестиваль квілту [так називають в Америці клаптикове шитво, печворк – англійська назва] відбувся в конференц-центрі Джорджа Р. Брауна в місті Х’юстон, Техас. Це міжнародний фестиваль квілту, який проводить Quilts, Inc. впродовж багатьох років для тих, хто займається квілтингом як ремеслом.
З місцевої преси, houstonpublicmedia.org, маємо такий коментар: “Цього року фестиваль тривав з 2 по 5 листопада. Щодня з 10.00 до 18.00 працювало більш ніж 1000 торговельних кіосків із ковдрами, тканинами та приладдям, а також проводились заняття та лекції для зацікавлених цим мистецтвом будь-якого рівня досвіду.
Не кожен житель Х’юстону може знати, що Міжнародний фестиваль ковдри є одним із найпопулярніших подій у місті”.
Боб Руджеріо, віце-президент відділу комунікацій компанії Quilt Inc, розповів, що фестиваль розпочався з того, що засновниця компанії Каролайн Брезенхан у 1970-х роках прикрасила свій місцевий антикварний магазин печворковими ковдрами своєї родини.
“Приходило все більше людей, вони почали розпитувати про печворк та купувати ковдри краще, ніж антикваріат, …і вона подумала, що щось винайшла”, – сказав Руджеріо.
Брезенхан вирішила організувати шоу ковдр як вечірку вдячності клієнтів, очікуючи, що на нього з’явиться лише кілька сотень людей. Понад двох тисяч людей відвідали перше шоу!
Спочатку фестиваль проводився в громадських центрах або церквах.
“І фестиваль зростав до того моменту, коли ми захопили всі п’ять залів конференц-центру Джорджа Р. Брауна. Фактично, ми були першою великою споживчою виставкою, яка проходила в цій будівлі”, – сказав пан Руджеріо.
Руджеріо сказав, що це найбільше у світі шоу печворку відвідало цьогоріч понад 50 тисяч людей із майже 40-ка країн.
На виставці було представлено понад 1600 унікальних творів текстильного мистецтва. Деякі спеціальні виставки фестивалю можна переглянути онлайн.
До речі, сталість традиції така, що на сайті International Quilt Festival Houston вже можна побачити дати і навіть години роботи наступного фестивалю: October 31-November 3, 2024, у тому самому George R. Brown Convention Center.
Най наші плавні оживуть, життя переможе війну, та творчі роботи знову перетнуть океан, щоб знайти свого глядача та поціновувача.
Інеса АТАМАНЧУК, фото з відкритих Інтернет-джерел