Ппротягом 9 місяців 2023 року фахівцями Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено понад 5,9 тис. цінових спостережень в об’єктах роздрібної торгівлі (в крамницях, на ринках, на автозаправних станціях та в аптечних закладах). Під час перевірок були виявлені неодноразові випадки встановлення суб’єктами господарювання роздрібних цін на окремі продовольчі товари із застосуванням завищених рівнів торговельних надбавок понад встановлений чинним законодавством. Про це повідомляється на сайті держустанови.
Найчастіше ціни завіщували на хліб житньо-пшеничний, батони, борошно пшеничне вищого сорту, олію соняшникову рафіновану, тушку курячу, четвертину тушки курячої, молоко жирністю 2,5 відсотка (у плівці), яйця курячі категорії С1.
Із суб’єктами господарювання, які допустили завищення рівнів торговельних надбавок, проведено роз’яснювальну роботу відносно обов’язковості дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої роздрібні ціни знижено до економічно обґрунтованого рівня.
Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області нагадує, що в умовах воєнного стану продовжують діяти вимоги законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на продовольчі товари та лікарські засоби, яких суб’єкти господарювання повинні дотримуватися.
Так, до кінця періоду воєнного стану та трьох місяців після його припинення чи скасування на такі продовольчі товари вітчизняного виробництва (крім товарів, маркованих як органічна продукція) як борошно пшеничне вищого сорту, хліб житньо-пшеничний, батон, молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), яйця курячі категорії С1, тушки курячі, четвертини тушки курячої, олію соняшникову рафіновану встановлено граничний рівень торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більш як 10 відсотків з урахуванням рекламних, маркетингових послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією відповідних товарів кінцевому споживачу (постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.202№ 650).
На лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), встановлено граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують 10-25% (залежно від рівня закупівельної ціни) (постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955).
Звертаємо увагу, що за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін чинним законодавством передбачена відповідальність відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та ст.165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області закликає суб’єктів господарювання не допускати необґрунтованого підвищення цін на товари, щодо яких запроваджено державне регулювання цін!
Куди звертатися у разі завищення продавцями роздрібних цін
У разі виникнення сумнівів щодо правильності формування, встановлення та застосування державних регульованих цін для захисту та відновлення порушених прав Ви маєте право звернутись до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області з відповідними зверненнями:
– у паперовому вигляді на поштову адресу: пр. Маяковського, 20-А, м.Запоріжжя, 69036;
– через електронну форму на офіційному веб-сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за посиланням.
Для належного розгляду питань, викладених у зверненні, просимо зазначати у ньому наступну інформацію, а саме:
– повне найменування суб’єкта господарювання (ТОВ, ПП, ПрАТ – юридична особа, ФОП);
– адресу місцезнаходження суб’єкта господарювання (юридичну адресу);
– адресу місця провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання (фактичну адресу об’єкта торгівлі – крамниці, АЗС тощо);
– факт порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства щодо формування встановлення та застосування державних регульованих цін.
До звернення додавайте документи чи їх копії, що підтверджують факти порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства щодо формування встановлення та застосування державних регульованих цін, (чеки, інші розрахункові документи тощо) (за наявності).
У разі отримання всієї необхідної інформації, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області буде вжито вичерпних заходів щодо запобігання економічно необгрунтованому підвищенню цін на соціально значущі товари.
Телефон Консультаційного центру управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області: (061) 239-73-17.