За даними правоохоронців, йдеться про 11 ювелірних виробів, зокрема складні намиста, браслети й сережки, які датуються греко-скіфським періодом між VIII і IV століттями до нашої ери.
Поліція Мадрида розповіла, що у 2009-2013 роках прикраси були представлені в одному з київських музеїв, а у 2016 році їх вивезли контрабандою з України. На артефакти підробили документи, щоб видавалося, ніби вони належать Українській православній церкві. У поліції не уточнюють, про яку саме церкву йдеться.
У межах розслідування, яке розпочалося 2021 року, правоохоронці заарештували трьох громадян Іспанії та двох громадян України, після того як один з експонатів – золотий пояс із головами баранів – продали на приватному аукціоні в Мадриді.
Наразі іспанські дослідники вивчають усі експонати в Національному археологічному музеї та в Інституті культурної спадщини Іспанії, тому розслідування залишається відкритим.
Нагадаємо, що 20 жовтня, у пʼятницю, в Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” розпакували 14 культурних цінностей, раніше викрадених російськими окупантами з тимчасово захоплених територій України. Їх намагалися незаконно ввезти на територію США.
За період повномасштабної російсько-української війни американська сторона затримала понад 20 відправлень із предметами археології. Вони можуть походити з території України та незаконно ввозилися на територію США.
У Мінкульті зазначили, що в умовах війни українська культурна спадщина значно страждає. І йдеться не тільки про архітектуру, а й про археологічні пам’ятки. Особливо це стосується Півдня та Сходу України, оскільки багато з таких місць окупанти грабують під час будівництва своїх укріплень на тимчасово окупованих територіях.