Як утворювалися українські прізвища, які прізвища мають “церковний слід”.
Як найчастіше утворювалися українські прізвища
Українські прізвища можуть бути одними з найстаріших в Європі. Навіть у 17 столітті далеко не всі українці мали прізвища, і це було доволі розповсюдженою практикою.
Французькі простолюдини отримали прізвища ще пізніше, лише на початку 19 століття, завдяки указу імператора Наполеона Першого.
А єдиним народом Європи, у якого немає сталих прізвищ, є ісландці. У них ім’я батька автоматично стає прізвищем для дитини, тому чоловіки мають такі прізвища, як, наприклад, Петерсен (син Петера), жінки — Петердоттір (дочка Петера).
Як у більшості європейських країн, українські прізвища сформовані на основі імені батька, дуже рідко від імені матері. Прикладом є такі поширені в Україні прізвища, як Петренко, Романенко, Іваненко тощо.
У Західній Україні патронімічні прізвища формувалися за допомогою суфікса “ів”, внаслідок чого утворилися такі прізвища, як, наприклад, Іванів, Іллів, Максимів.
У деяких випадках українські прізвища формуються від імені батьків, діда чи баби за допомогою таких суфіксів, як “-чук”, “-щук”, “-ук”, “-юк”, як, наприклад, Романчук, Іванчук, Петрук, Гаврилюк, Юрчук, Маланчук, Улянчук.
Широке коло українських прізвищ сформоване за професійною ознакою, як-то Коваль, Мельник, Столяр, багато прізвищ походять від назв тварин, птахів і риб — Заяць, Тур, Кріль, від назви місцевості – Польовий, Лісовий, Горовий.
Які прізвища мають “церковний слід” або вказували на проблеми його носія з законом
Церква також залишила слід у формуванні українських прізвищ. Згадаймо такі поширені прізвища, як Дяк, Співак, Паламар, Пономаренко. Та змінені від них прізвища, як-от Дяченко, Паламаренко, Паламарчук.
А ці прізвища, що вказували на духовне звання, надавалися церковними ієрархами після закінчення семінарій і Могилянської Академії у 18-19 століттях:
- Вознесенський,
- Нікольський,
- Рождественський,
- Поводіякопосухуходященский,
- Спасокукоцький,
- Спаський.
Ще одна група прізвищ, як стверджують фахівці, давалася у 18 столітті тим, хто мав проблеми із законом або просто блукав світом. Це такі прізвища, як, наприклад, Левенець, Дейнека, Гайдамака, Сердюк тощо.
https://tsn.ua/other/pohodzhennya-ukrayinskih-prizvisch-yaki-cerkovnogo-pohodzhennya-vlasniki-yakih-mali-problemi-z-zakonom-2423962.html