21 серпня на території зеленої зони Правобережного пляжу відбудеться відкриття сучасного артоб’єкту «Вихід» авторства скульптора Віталія Протосені, – повідомляє zp.gov.ua.
Митець створив роботу 2022 року під час міжнародного проєкту «Митець і місто: Резиденція» – практичної дослідної резиденції, що була реалізована ГО «Культпрожектор» [який керує запоріжанка Вікторія Верес,] та Запорізьким обласним центром молоді за фінансової підтримки House of Europe та завдяки партнеру в Німеччині – Dekabristen e. V.
Початковою темою артоб’єкта, над якими працювали скульптори в рамках проєкту, мало стати переосмислення постіндустріальних міст – німецького Галле та українського Запоріжжя – крізь оптику нових медіа в публічному просторі. Але повномасштабне вторгнення змінило вектор у бік пошуку візії «безпечного міста» в часи катастроф.
Віталій Протосеня створив мистецький об’єкт «Вихід», який було встановлено в зеленій зоні Правобережного пляжу за підтримки департаменту культури і туризму Запорізької міської ради.
– Промінь світла розсіює темряву. Стіни намагаються структурувати та схопити рух променів сонця. Людина будує форму, щоб підкорити та знищити людину. Інша форма покликана оберігати та не дає можливості пройти за її межі, перетворюючись з притулку у пастку. Форма не може пройти крізь іншу форму, проте людина не лише матерія, вона світло, енергія, яка завжди знайде вихід крізь стіни страждань, – говорить про свою роботу скульптор.
Через рік після відкриття скульптури ГО «Культпрожектор» проведе опитування серед запоріжців на предмет того, залишити скульптуру в зеленій зоні Правобережного пляжу або ж перенести до іншої локації.
Захід відбудеться 21 серпня на зеленій зоні Правобережного пляжу.
Початок – о 16.00.
Віталій Протосеня народився у 1988 році в місті Горлівка на Донеччині.
З дитинства хотів бути художником, інші варіанти навіть не розглядав, тож пішов до Донецького художнього училища, а згодом вступив до Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури [НАОМА]. Прикладом для наслідування став старший брат, який був графіком і також закінчив Академію.
У НАОМА Віталій Протосеня вчився на скульптора у майстерні Володимира Чепелика разом із іншим учасником Х Канівського міжнародного скульптурного симпозіуму — Іллею Новгородовим. Коли Протосені на магістратурі потрібно було писати диплом, він відкрив для себе творчість японсько-американського скульптора Ісамо Ногуті, зацікавився японською культурою та філософією. З того часу Протосеня звернувся до абстрактної скульптури та почав самостійно робити нефігуративні твори.
Свою дипломну роботу Віталій Протосеня експонував спочатку на подвір’ї НАОМА, а потім на виставці CORPUSCULUM у Інституті проблем сучасного мистецтва [Київ] у 2015 році. Далі почав брати участь у «ГОГОЛЬFEST», «Kyiv Art Week», колективних виставках і симпозіумах. У 2020 році брав участь у скульптурному воркшопі в парку сучасної скульптури PARK3020 неподалік від Львова.
Одним із найважливіших у своїй творчій біографії проєктів Віталій вважає експозицію «Реформуючи простір» у ЦСМ М17 у 2019 році. Для виставки Протосеня зробив мінімалістичні скульптури в мармурі, які відрізнялися за формою та концептуальними рішеннями від попередніх творів.