Експерти U-LEAD надали роз’яснення про кадрові питання щодо роботи місцевого самоврядування в умовах окупації.
Чи звільняти працівника місцевого самоврядування, який наразі перебуває на тимчасово окупованій території і примусово отримав російський паспорт? Саме це обговорювали на консультації, організованій регіональним офісом «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області.
“Хочу нагадати, що у нас немає автоматичної втрати громадянства України у зв’язку з набуттям іншого громадянства. Згідно зі статтею 2 закону України «Про громадянство України» визначено, що якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. В той же час згідно ст. 19 закону України «Про громадянство України» підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття”, — зазначила Тетяна Бордюг, керівниця цього регіонального офісу.
При цьому завжди є потреба в дотриманні встановлених законодавством процедур та документальних формальностей у всіх питаннях, пов’язаних з набуттям та припиненням громадянства.
“Працівник, який перебуває на тимчасово окупованій території, залишається громадянином України і знаходитися на своїй посаді. Ніхто достовірно не знає, в якій ситуації та за яких обставин людина отримала той паспорт. Факти колабораціонізму і співпраці з ворогом підлягають встановленню слідством та судом. Варто пам’ятати, що окремі категорії працівників, наприклад, лікарі, взагалі не можуть вважатися колаборантами, надаючи медичну допомогу мешканцям окупованих територій, а вчителів, які відмовилися співпрацювати з окупаційною владою та навчати дітей не за українською освітньою програмою, українська влада рекомендує підтримувати та зберігати”, — наголосила вона.
І додала, якщо не було призупинено трудові відносини, то працівник, перебуваючи на ТОТ, може знаходитися у простої і отримувати часткову заробітну плату. Це вписується в концепт підтримки українців на тимчасово окупованих територіях.
Також відомо, що
вже є приклади судових практик, коли робітники, звільнені через те, що були на окупованих територіях, і звинувачені у колабораціонізмі на підставі інформації фактично з соцмереж, в українському суді доводять безпідставність і непідтвердженість фактами такої інформації. І поновлюються на роботі, оскільки не було підстав для їхнього звільнення.
“До трудових відносин треба ставитися дуже обережно і аналізувати, чи підтверджуються факти і чи обставини є такими, що людину можна звільнити згідно з Кодексом законів про працю. Громадянин вважається доброчесним до тих пір, поки інше не доведено в суді”, — підсумувала експертка.