Враховуючи величезний масштаб і складність відновлення та відбудови України, Європейська Комісія пропонує створити спеціальний інструмент фінансування, який забезпечить послідовну, передбачувану та гнучку підтримку України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів підтримки країни, яка перебуває у стані війни. Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.
Новий Інструмент для України підтримуватиме її зусилля щодо макрофінансової стабільності, сприяння відновленню, а також модернізації країни під час впровадження ключових реформ на шляху вступу до ЄС. Він підтримуватиме перехід до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, що поступово відповідатиме правилам та стандартам ЄС.
Інструмент організовано на основі трьох напрямків:
- Напрямок 1 – фінансова підтримка держави у формі грантів і позик. Щоб отримати таку підтримку, Уряд України повинен буде підготувати План відновлення, реконструкції та модернізації країни та деталізувати реформи та інвестиції, які він має намір здійснити в межах процесу вступу до ЄС. Кошти за цим напрямком Інструменту надаватимуться на основі виконання Плану, який підкріплюватиметься низкою умов і графіком виплат, погоджених з ЄС. Значний акцент буде зроблено на реформі державного управління, належному врядуванні, верховенстві права, боротьбі з корупцією та раціональному управлінні фінансами.
- Напрямок 2 – спеціальна інвестиційна рамкова програма для України, розроблена для залучення та мобілізації державних і приватних інвестицій для відновлення та реконструкції України на підтримку виконання Плану. Вона доповнить усі існуючі інструменти підтримки України, такі як об’єднання зусиль та надання гарантій, з можливістю розширення, коли цьому сприятимуть умови.
- Напрямок 3 – технічна допомога та інші допоміжні заходи, включно з мобілізацією досвіду щодо реформ, підтримкою муніципалітетів, громадянського суспільства та інших форм двосторонньої допомоги, які зазвичай доступні для країн, що готові до вступу в межах Інструменту підготовки до вступу (IPA), а також підтримку цілей Плану України. У рамках цього напрямку також можливо буде підтримувати інші ініціативи, спрямовані на реагування на російську агресію проти України, в тому числі на забезпечення дотримання міжнародного права щодо злочинів, скоєних Росією на території України. Субсидії відсоткової ставки на вартість позик також покриватимуться в межах цього напрямку.
Передбачається, що загальна сума Інструменту становитиме до 50 мільярдів євро на період з 2024 по 2027 рік як для грантів, так і для позик.
Детальніше тут