У Держпродспоживслужби в Запорізькій області розповіли, що потрібно знати при вживання ранніх овочів та фруктів для того, аби замість користі від отриманніх вітамінів не нашкодити собі.
Фахівці наголосили, що ранні овочі та фрукти можуть призвести до важких отруєнь. Трапитися це може через перенасичення організму, зокрема, нітратами, що містяться в певних кількостях в овочах, фруктах, вирощених у «прискореному режимі».
Основною причиною росту вмісту нітратів в продукції рослинництва є інтенсивне застосування незбалансованих за живильними речовинами мінеральних добрив. Неправильне зберігання, недотримання прийнятих норм витрат, строків внесення в ґрунт можуть зумовити накопичення в ґрунті, а потім і в продуктах рослинного походження надмірної кількості нітратів.
Що саме становить загрозу для здоров’я людини
Нітрати самі по собі для людини безпечні. При невеликому споживанні нітратів з їжею, вони не накопичуються, легко і швидко виводяться з організму. Загрозу для людини становлять продукти хімічного перетворення нітратів: нітрити та нітрозаміни.
Гранично допустима концентрація нітратів становить від 60,0 до 7000 мг/кг (ДСТУ 4948:2008 зі змінами). Така велика різниця залежить від природних особливостей різних видів овочів і фруктів накопичувати в собі нітрати.
Овочі і фрукти є основним джерелом надходження до організму людини нітратів (70-90 % від загальної кількості), гранично допустимі рівні вмісту яких детерміновані видом та сортом рослинної сировини, способом вирощування, термінами збору врожаю тощо.
Різні овочі та фрукти здатні по-різному накопичувати нітрати.
До високого (1000-7000 мг/кг) рівня накопичення нітратів належать:
зелень (салат, шпинат, рукола, кріп, петрушка, щавель, кінза), а також листова капуста, зелена цибуля, редис, буряк.
До середнього (200-600 мг/кг):
картопля, капуста, морква, огірок, перець, кабачок, гарбуз, редька, хрін.
До низького (80-100 мг/кг):
бобові, помідор, цибуля, диня, кавун, деякі інші фрукти.
Разом з тим, нітрати нерівномірно накопичуються в різних частинах овочів та фруктів, а саме:
— найбільша кількість нітратів накопичується поблизу кореня;
— в листі петрушки, кропу, селери їх на 50-60 % менше, ніж у стеблі;
— в листі капусти нітратів на 60-70 % менше, ніж в качані – тож не бажано давати його дітям;
— в шкірці кавуна нітратів у 4-8 разів більше, ніж у м’якоті;
— незрілі овочі і фрукти містять у 2-3 рази більше нітратів, ніж стиглі;
— огірки, дині, баклажани, кабачки мають постійне розподілення нітратів, яке збільшується від центру плоду до периферії і має найбільшу концентрацію біля шкірки і в самій шкірці.
Нітрати добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні в організм людини нітратів в дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина отруєння.
При отруєнні нітратами необхідно звернутися за медичною допомогою!
Поради для зниження вмісту нітратів у овочах
В першу чергу йдеться про ранні редиску, огірки, листя салату, томати, перець, кріп, петрушку, моркву, листя капусти, картоплю.
1. Найдиєвіший засіб знизити вміст нітратів – це замочування овочів в чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше однієї години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25-30 %. Результат буде ще кращим при збільшенні кількості води і продовженні часу вимочування. Для ягід та фруктів теж дієвий цій засіб.
2. Бланшування і відварювання овочів у великій кількості води. Одержаний відвар для харчування не використовувати.
3. Вимочування в 1% розчині аскорбінової кислоти.Це допоможе зменшити вміст нітратів на 36-58 %.
4. Соління і квашення овочів. На 4-й день вміст нітратів починає падати і на 18-й день дана сполука майже не відзначається;
Приготовлені зі свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
Нітратні сполуки чудово знешкоджуються також лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.
Однак ранніх овочів і фруктів не потрібно боятися та зневажати ними, оскільки вони в умовах зимового та весняного авітамінозу є джерелом натуральних вітамінів та мікроелементів. Якщо виконувати рекомендації щодо правильного харчування, занадто не збільшуючи кількість рослинної їжі (рекомендована норма – близько 500 г на добу) та дотримуючись різноманітного рослинного меню протягом дня, негативний вплив нітратів на організм повністю виключається.
Треба пам’ятати, що безпечна продукція – це та, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу, має експертний висновок і реалізується в місцях санкціонованої торгівлі. Державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках здійснюють дослідження овочів і фруктів на вміст нітратів, та в разі виявлення невідповідностей така продукція в реалізацію не допускається.
Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області застерігає:
-не купуйте овочі та фрукти у місцях стихійної торгівлі;
-купуючи овочі та фрукти, поцікавтеся у продавців наявністю супровідних документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість!
За консультативною допомогою з вказаного питання звертайтеся до управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за тел. (061) 228-04-51.
Фото з відкритих джерел