Департамент соціального захисту населення Запорізької ОДА розповів про зміни щодо Порядку та умов забезпечення професійної адаптації ветеранів війни, членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 07.03.2023 № 197, якою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 № 432 «Про затвердження Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності» та від 31.03.2015 № 179 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної, професійної адаптації ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності».
Ціми змінами конкретизовано перелік отримувачів послуг, введено періодичність отримання послуг з професійної адаптації та визначено складові професійної адаптації.
Відповідно статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон) від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Статтею 6 зазначеного Закону чітко визначений перелік осіб, які належать до учасників бойових дій.
Пунктом 7 Порядку та умов постанови № 432 визначено, що особа для отримання послуг з професійної адаптації звертається до органу соціального захисту населення за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або за місцем фактичного проживання (перебування) із заявою в паперовій або електронній формі зазначеного зразка та копією документа, що підтверджує належність до зазначеної категорії осіб.
Для членів сімей осіб, зазначених в абзаці другому пункту 3 разом із заявою зазначеного зразка та копією документа, що підтверджує належність до зазначеної категорії осіб також надається копія (сканкопія/фотокопія) свідоцтва про шлюб, для дітей – свідоцтва про народження.
У разі коли документи, подання яких передбачено цим пунктом, перебувають у володінні органу соціального захисту населення або містяться в інформаційно-комунікаційних системах, такі документи не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для отримання послуг з професійної адаптації. У такому випадку документи, необхідні для отримання послуг з професійної адаптації, отримуються органом соціального захисту населення без участі суб’єкта звернення на підставі зазначених у заяві відомостей шляхом доступу суб’єкта надання публічної послуги до відповідних інформаційно-комунікаційних систем або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем через систему електронної взаємодії таких систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», у разі відсутності документів, що підтверджують відповідний статус учасника бойових дій (посвідчення), надають один з таких документів:
*довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
*довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення;
*про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Крім того, підтверджуючим документом для отримання послуги з професійної адаптації також може бути довідка, видана військовою частиною за підписом командира частини з обов’язковим зазначенням щодо участі у бойових діях.
Також, пунктом 5 статті 8 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначено, що за особою, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством. Отже, члени сім’ї такої особи на підставі копії вищезазначених документів мають право на отримання послуг з професійної адаптації.
Щодо офіційного тлумачення терміну «член сім’ї» повідомляємо, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 № 5-рп/99 під терміном «член сім’ї» слід розуміти дружину (чоловіка), які перебувають у шлюбних відносинах, їх дітей, які є членами сім’ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені в шлюбі або позашлюбні.
Членом сім’ї, котрий перебуває на утриманні військовослужбовця, є та особа, яка перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, що є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Це особи, які не мають власних доходів, або особи, стипендія чи інший сукупний середньомісячний дохід яких не перевищує офіційно встановленої межі малозабезпеченості (до законодавчого визначення Прожиткового мінімуму). До них належать:
а) неповнолітні;
б) вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ), стажисти до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.