lexinform.com.ua/v-ukraini
ДЕНЬ 456-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 456 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року залишилось 220 днів.
День державної служби спецзв’язку та захисту інформації України
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 25 травня Дня державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в 2021 році.
фото cip.gov.ua
“З огляду на значення державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України для гарантування національної безпеки та захисту державного суверенітету України, її інформаційного простору, постановляю встановити в Україні професійне свято – День державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, яке відзначати щорічно 25 травня”, ідеться в Указі.
День філолога в Україні
фото ua.depositphotos.com
День філолога 2022 присвячений усім професіоналам, які працюють із мовами.
Свято слідує одразу після Дня слов’янської писемності.
Перші філологи з’явилися дуже давно. Ними вважають працівників Александрійської бібліотеки, в якій зберігалося понад 500 тисяч рукописів.
Більш сучасного значення філологія набула за часів Відродження. Тоді антична культура набула статусу обов’язкового освітнього елементу.
Зокрема в своєму трактаті “Бенкет” Датне Аліг’єрі підняв чимало питань стосовно літератури та мови, описував переваги народної мови над латиною та можливість перекладу віршів із різних мов без втрати гармонії.
Цього дня варто привітати викладачів філологічних факультетів, мовознавців, перекладачів, лінгвістів і просто поціновувачів української мови.
У День філолога проводять конкурси, олімпіади, літературні вечори та конференції.
25 травня – Міжнародний день зниклих дітей, Міжнародний день героїв боротьби з тоталітаризмом, Всесвітній день щитовидної залози, День рушника, Всесвітній день Таро, День Африки.
У Йорданії – День незалежності, День нації в Аргентині – річниця першого незалежного уряду, у Перу – День клоуна, у Франції – Гран-прі Монако.
Міжнародний день зниклих дітей
Для багатьох країн світу 25 травня – це Міжнародний День зниклих дітей.
Його символ – зображення синьої незабудки.
Цього дня, 1979 року, дорогою додому зник американський шестирічний школяр Евіан Пейтс, його довго шукали, справа набула широкого резонансу, але пошуки не увінчалися успіхом. Через 4 роки після цієї події президент США Рональд Рейган оголосив 25 травня Національним днем зниклих дітей, а ще за рік, у 1984-му, було засновано Національний центр пошуку зниклих і експлуатованих дітей. Незабаром цю ініціативу підтримали і в низці європейських країн, і 1997 року було створено Міжнародний центр пошуку зниклих і експлуатованих дітей (ICMEC). Саме за його ініціативою 2010 року і було засновано Міжнародний День зниклих дітей і встановлено його дату – 25 травня.
Всесвітній день щитоподібної залози
Дата увійшла до календаря 2009 року, коли Європейська тироїдна асоціація запропонувала відзначати цей день на міжнародному рівні. Ініціативу підтримали й інші лікарські спільноти подібного спрямування, що працюють в Азії, Північній і Латинській Америці.
Згідно з медичною статистикою, на різні неполадки в роботі щитоподібної залози страждає до третини населення планети. Вузлові утворення виявляють у 30 відсотків дорослих людей, зоб (збільшення залози внаслідок дефіциту йоду) – у 10-30 відсотків.
Тим часом більшість захворювань цього важливого органу на сьогодні вважаються виліковними. Щодо захворювань, спричинених дефіцитом йоду, то їм цілком можна запобігати – наприклад, за допомогою програм загального йодування харчової солі, яка діє в багатьох країнах світу.
Джерелами йоду в харчуванні слугують морепродукти: морська капуста, кальмари, печінка тріски, морська риба, креветки.
У Всесвітній день щитоподібної залози медичні організації проводять спеціалізовані акції – конференції, форуми, семінари, на яких обговорюють питання діагностики, лікування та профілактики захворювань.
День рушника
http://feb.tsatu.edu.ua/den-rushnyka/
Щороку 25 травня шанувальники творчості відомого британського письменника Дугласа Адамса відзначають День рушника. Упродовж дня вони носять усюди з собою рушник, не розлучаються з ним ні на хвилину, таким чином віддають данину пам’яті своєму улюбленому письменнику.
Англійський письменник, драматург і сценарист Дуглас Адамс (1952-2001), автор таких гумористичних фантастичних творів, як “Автостопом по галактиці” і “Холістичне детективне агентство Дірка Джентлі”. Саме у своєму романі “Автостопом по галактиці”, який здобув всесвітню популярність, він описав рушник як незамінну для автостопщика річ, чи то мандрівки земними дорогами, чи то міжгалактичними просторами.
25 травня Міжнародний день героїв боротьби проти тоталітаризму. Подія була започаткована Європарламентом 2019 року, а дату обрали на честь дня вбивства ротмістра Вітольда Пілецького (Польща) членами комуністичної партії (1948 рік). Головна мета дати — вшанувати пам’ять противників тоталітаризму, які ціною свого життя рятували людей з таборів.
Пам’ятні дати 25 травня
- 996 рік — у Києві освячують першу на Русі кам’яну Десятинну церкву (Церкву Успіння Пресвятої Богородиці);
- 1502 рік — португальці в день Святої Олени відкривають острів, який назвали на честь святої;
- 1521 рік — Вормським едиктом Карл V проголошує Мартина Лютера єретиком і забороняє друкувати і поширювати його праці;
- 1810 рік — у Буенос-Айресі відбувається Травнева революція, з якої розпочинається процес утворення держави Аргентина;
- 1926 рік — вбивають Симона Петлюру;
- 1996 рік — в Єні чеський легкоатлет Ян Желєзни встановлює нині чинний світовий рекорд у метанні списа — 98 м 48 см;
- 1996 рік — у Кошиці словак Ю. Барбаріч протягає на собі 327-тонний поїзд на рекордну відстань — 8,2 метра;
- 1996 рік — у Києві відновлюють пам’ятник княгині Ользі, який зруйнували 1919 року;
Так виглядав пам’ятник у 1911 році. За фото Гудшона та Губчевського.
- 1997 рік — шри-ланкієць А.Джоакім встановлює світовий рекорд, простоявши на одній нозі 76 годин 40 хвилин;
- 1999 рік — боксер-важковаговик Майк Тайсон виходить на свободу з в’язниці, відсидівши 3 місяці за напад на двох водіїв;
- 2001 рік — у Сан-Франциско (США) з’явивляється новий вид палива для автомобілів — фруктовий бензин;
- 2014 рік — в Україні президентом обирають Петра Порошенка;
- 2020 рік — в Міннеаполісі (США) під час затримання вбивають чорношкірого американця Джорджа Флойда, це спричиняє масові протести серед населення з жертвами.
Вознесіння Господнє
Щорічно на 40 день після Великодня, у четвер 6-го тижня після Великодня, весь православний світ відзначає одне з двунадесятих свят церковного року – Вознесіння Господнє.
Назва свята відображає суть події – це Вознесіння на Небо Господа Ісуса Христа, завершення Його земного служіння. Число 40 – не випадкове. У всій Священній історії це був час закінчення великих подвигів. За законом Мойсея в 40-й день немовлята повинні були приноситися батьками в храм, до Господа. І тепер у сороковий день після Воскресіння, нібито після нового народження, Ісус Христос мав увійти до небесного храму Свого Отця, як Спаситель людства.
Перемігши смерть, цей страшний наслідок гріха, і давши тим самим можливість воскреснути у славі, Господь підніс у Своїй особі людську природу, включно з тілом людини. Тим самим Господь відкрив кожному можливість у загальному Воскресінні піднестися у вищу обитель світла до самого Престолу Всевишнього.
Іменини: Герман, Денис, Євдокія, Іван, Петро, Семен.