У Туреччині в п’ятницю, 19 травня, оголосили остаточні результати першого туру президентських виборів. Про це повідомляє телеканал NTV із посиланням на дані Центральної виборчої комісії.
За офіційними даними ЦВК, участь у президентських виборах 14 травня взяли 87,04% виборців, 1 млн 37 тисяч бюлетенів визнали недійсними. Кандидати отримали:
- чинний президент, голова Партії справедливості та розвитку Реджеп Таїп Ердоган — 49,52%;
- представник коаліції з шести опозиційних партій Народний альянс Кемаль Киличдароглу — 44,88%;
- представник блоку Альянс АТА Сінан Оган — 5,17%;
- лідер Партії вітчизни Мухаррем Індже, який оголосив про зняття кандидатури за кілька днів до виборів — 0,43%.
У неділю, 14 травня, в Туреччині відбулися вибори президента та парламенту. Оскільки жоден кандидат не набрав 50% голосів, 28 травня відбудеться другий тур між кандидатами, які отримали найбільше голосів.
ЗМІ повідомляли, що чинний президент Реджеп Таїп Ердоган, який очолює країну з 2014 року, а в 2003—2014 роках обіймав посаду прем’єр-міністра, на цих виборах серйозно ризикує втратити посаду.
Головним конкурентом 69-річного Ердогана є 74-річний Кемаль Киличдароглу, довкола якого вперше за багато років об’єдналася турецька опозиція (коаліція з шести партій під назвою Національний альянс).
Киличдароглу, якого за зовнішню схожість і скромний стиль поведінки на публіці називають «турецьким Ганді», є ветераном місцевої політики. Він працював у Міністерстві фінансів Туреччини і був депутатом турецького парламенту, згодом став лідером Республіканської народної партії, а 2017 року очолив багатотисячний Марш справедливості у Стамбулі — рух проти посилення президентської влади і масових чисток, які Ердоган влаштував після спроби державного перевороту 2016 року.
Аналітики припускали, що в разі поразки Ердогана на виборах Киличдароглу не буде радикально змінювати формальний нейтралітет Туреччини. «Є певний консенсус щодо необхідності Туреччини бути посередником у війні», — пояснював NV Байрам Балсі, директор Французького інституту анатолійських досліджень у Стамбулі.
Також, на його думку, без Ердогана Туреччина може менше використовувати антизахідну, антиамериканську риторику, а також не перешкоджатиме вступу Швеції до НАТО.
nv.ua/ukr/world/countries/turechchina-vibori-prezidenta-2023-rezultati-pershogo-turu-ostanni-novini-50325819.html