Прем’єра! Прем’єра!
Академічний симфонічний оркестр та диригент, лауреат міжнародних конкурсів Дмитро Мітнік, Запорізька обласна філармонія запрошують на прем’єру. Відбудеться «Штраус-концерт».
У п’ятницю, о 17.00.
Це саме Йоганн Штраус-син дивиться на нас із афіші, бо його батько, Йоганн Штраус-старший, не довів своє пристрасне життя до такого солідного віку, помер, доживши лише до 45-ти… Та встиг написати «Марш Радецького», яким прославляв перемогу австрійського імператора та його полководця у придушенні італійського повстання… Дуже популярний нині марш, до речі. Підкорюючи бунтівників Італії, австрійські війська намагались бомбардувати Венецію за допомоги фугасных снарядів, прив’язаних до аеростату – по суті, це були перші спроби повітряних бомбардувань.
Дома композитор мав свою революцію, передбачаючи для старшого сина «Йоганна II» кар’єру державного службовця [не дарма ж Францу Йосифу I прислужився. І конкурента мати не волів]. А син вже у шість років склав свій першій вальс та за підтримки матері таємно брав урок гри на скрипці. Дружина Йоганна-батька Анна робила все можливе, щоб помститися чоловікові за невірність… І всі три сини, що вижили від Анни – Йоганн , Йозеф і Едуард – стали музикантами і композиторами вальсів.
Та саме Йоганн став серйозним суперником свого батька з 1844 року, і після його смерті очолив його оркестр, поєднавши зі своїм власним.
Йозеф Штраус брав участь у диригуванні Штраус-оркестром з 1853 року, а з 1861 року 25-річний Едуард Штраус офіційно приєднався до оркестру як додатковий диригент, яким він керував разом зі своїм братом Йозефом до 1870 року.
Оскільки Йоганн-молодший створив деякі твори для революціонерів 1848 року [і тих самих, перемогу над якими прославляв Йоганн-старший], то потрапив у немилість при дворі, незважаючи на свою шалену популярність. Тому лише у 1863 році імператор Франц Йосиф I призначив його музичним керівником Імперського придворного балу.
Йоганн Штраус-син керував усіма придворними балами до 1871 року. У 1866/1867 роках створив вальс An der schönen blauen Donau – «На прекрасному блакитному Дунаї», який згодом став всесвітньо відомим та вважається неофіційним гімном Відня та Австрії. Будинок, який композитор побудував у Відні у 1878 році, біля Wiedner Hauptstraße, яка вела прямо до старого міста, у 1944 році був зруйнований бомбами під час авіанальотів. Та це був не єдиний будинок родини. І мав Йоганн Штраус-син не одну родину, а декілька, як і колись – його батько…
Історія, така історія… Та, з якої зібрана музика, яка й звучатиме переможно зі сцени Запорізької філармонії цієї п’ятниці. Перетворюючи сум на посмішку, фаталізм подій – на надії, біль – на розуміння життя.
«Король вальсів» Й. Штраус залишив нам у спадок понад 500 неперевершених творів. Які з них обрані для прем’єрної програми «Штраус-концерту», дізнаємось у п’ятницю, ввечері, о 17.00.
Захід відбудеться з дотриманням вимог безпеки в умовах воєнного стану.