Перший магазин крафтової продукції «Солома» відкрився у Запоріжжі наприкінці грудня 2021 року. Тоді приводом для створення стали карантинні обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу. І це призвело до складнощів крафтових виробників у реалізації своєї продукції. Серед засновників магазину були місцеві активісти Олег Огієнко та Твіс Лакман; а також сім’я ветеранів АТО Юлії Матвієнко з чоловіком, які виготовляли власну м’ясо-молочну продукцію під торговою маркою «Мамина ферма». Ідею активно підтримала і мати Твіса Ірина Колебанова. Вона разом із чоловіком, теж ветераном АТО, виготовляла зефір, варення та інші смаколики під назвою «Солодке життя».
У магазині продавали не лише продукцію його засновників, а також інших запорізьких виробників. Багато хто з них – колишні військові та волонтери. У цьому об’єднанні та взаємній підтримці полягало головне завдання творців «Соломи».
Щойно проект стартував, як життя піднесло нові випробування – розпочалася повномасштабна війна росії проти України. Більшість «ветеранського бізнесу» місцевих крафтовиків лягла на жіночі плечі. А чоловіки знову взяли зброю до рук і пішли на фронт. Проте проєкт не розвалився. Навпаки, одержав новий поштовх до розвитку. І сьогодні у Запоріжжі вже відкрито чотири магазини «Солома».
«МІГ» побував в одному з них та поспілкувався з власницею фірми «Солодке життя» Іриною Колебановою.
Все почалося з фестивалю домашньої консервації
Основна професія Ірини Колебанової – технік-технолог з виробництва напівпровідникової продукції. Можливо, вона б так і займалася все життя напівпровідниками, якби 20 років тому її родина не придбала приватного будинку з великим садом.
– У саду було багато різних фруктових дерев, і постало питання: що робити з урожаєм? – розповідає Ірина. – Хотілося чогось особливого. Так почала варити варення з незвичайними поєднаннями складових. Наприклад, вишня з шовковицею; полуниця з чайною трояндою; яблуко з ківі, імбиром та лимоном; слива з молочним шоколадом тощо. А потім спробувала виготовляти зефір.
Спочатку були і невдачі, і сльози, і бажання кинути все і забути, як страшний сон. Але поступово все почало виходити, а згодом прийшло й визнання покупців. Сьогодні Ірина виготовляє вже 34 види зефіру. Використовує в рецептурі тільки натуральні інгредієнти – на основі яблучного пюре, багатого на пектин, яєчних білків і з додаванням в якості загусника рослинної речовини агар-агар замість желатину. Поряд із традиційним зефіром є й унікальна продукція із досить неординарними смаковими комбінаціями. Наприклад, яблуко з ваніллю, яблуко з маком, полуниця з базиліком і навіть зефір на глінтвейні чи темному пиві з горішками.
– Поворотним моментом для мене стала участь у фестивалях домашньої консервації, які у Запоріжжі проводила Наталія Бабєнко, – каже Ірина. – Пам’ятаю, 2016 року, коли я вперше збиралася на фестиваль, то приготувала 400 штук зефіру. І продала їх буквально за півтори години. Це вселило в мене впевненість. Також на фестивалі я познайомилася з іншими крафтовими виробниками.
Незабаром родина Колебанових зареєструвала свою невелику фірму «Солодке життя». Продукцію продавали здебільшого на ярмарках та фестивалях. А коли ярмарки заборонили через карантин, побачили можливий вихід у тому, щоб об’єднатися з іншими дрібними виробниками та відкрити магазин крафтової продукції.
…Плюс три крамниці – на зло ворогам
– Коли почалася повномасштабна війна, – каже Ірина, – чоловік одразу пішов воювати. Я залишилась одна. Щоб не збожеволіти від переживань, з головою поринула в роботу. У такому ж положенні опинилися й багато інших родин із нашого ветеранського крафтового бізнесу. Ми підтримували один одного і вирішили, попри все, запустити ще три магазини «Солома». Відкрили їх із різницею лише у два тижні. Допомогло те, що облаштовували ці магазини на базі торгових точок, що вже були. Наприклад, Інна Душна в Запоріжжі має свою невелику молочну ферму і поруч магазинчик, в якому вона реалізовувала власну продукцію – молоко і сири ТМ «Файна ферма». А тепер, окрім молочки, тут продаються різноманітні товари інших місцевих крафтовиків. Водночас і продукція «Файної ферми» є в асортименті всіх магазинів «Солома». І для покупців зручно, і виробникам вигідно.
За таким же принципом було перетворено ще дві крамниці.
Головна вимога – якість продуктів
Сьогодні у магазинах «Солома» продається близько 250 найменувань різної крафтової продукції майже двох десятків виробників. Це різноманітні солодощі, сири, ковбаси, чай, бакалійна група, напівфабрикати тощо.
Зокрема, натуральні ковбаси, шинка, тушонка та сири від «Маминої ферми» та фірми «Шмат м’яса»; перцеві соуси ТМ «ZaPalnichka», молочна продукція від «Файної ферми».
Великий вибір натурального меду ТМ «Чесний бджоляр» від фронтовика Антона Пшеничного.
Власники фірми «Букет-фуршет» роблять фруктові соуси, суміші з натуральних спецій та оливкову олію на спеціях. Фут-студія «Chef Bobir» постачає напівфабрикати за ресторанними рецептами – котлети по-київськи, медальйони з філе скумбрії, рибні рулетики з теляпії з моцарелою та солодким перцем тощо.
Волонтери зі стажем крафтовики «Арті» виготовляють пастилу та напівфабрикати різних супів швидкого приготування. Наприклад, «Запорізький борщ» – у пакетиках як на одну порцію, так і з розрахунку на чотирилітрову каструлю. Дуже зручно за умов фронту – залив окропом, і борщ готовий!
В асортименті також ароматні трав’яні чаї «Гурманиця». Виробництво знаходиться поряд з Оріховим, під постійними ворожими обстрілами. Але фірма продовжує працювати.
Великий попит має і продукція ТМ «Пряничный домик» – особливо медово-імбирні пряники з картинками з глазурі на патріотичну тематику.
– Кожному військовому, який заходить до крамниці, ми даруємо один такий пряник, – каже Ірина. – Також їх часто купують у подарунок іноземцям-волонтерам, які допомагають ЗСУ. Ми вже відправляли пряники до Литви, Швеції та Швейцарії.
Незважаючи на складності воєнного часу, асортимент крафтових магазинів продовжує розширюватись. Навіть виробники-початківці можуть стати партнерами-постачальниками. Єдиною умовою для цього є якість продукції, підтверджена відповідними документами.
Магазини «Солома» у Запоріжжі
* вул. Незалежної України, 47-а [Критий ринок],тел. 068-446-85;
* вул. Незалежної України, 29а, тел. 063-050-57-66;
* вул. Шкільна, 9, тел. 050-322-21-31;
* вул. Медична, 74, тел. 099-715-76-26.
Важливо! Коли матеріал уже був готовий до публікації, “МИГу” стало відомо, що у торговельній мережі місцевих крафтовиків відбулися певні організаційні зміни. Зокрема Ірина Колебанова повідомила, що відкрила новий магазин крафтової продукції запорізьких виробників під робочою назвою «Artisan» за адресою Південне шосе, 59-а [зупинка громадського транспорту «Вул. Діагональна»].
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”