Для прикарпатських тероборонівців, що боронять Запорізький край, та цивільних місцевих мешканців запрацювала виїзна стоматологія з Івано-Франківська.
Асоціації Ucraina Sardegna Uniti Per la Pace (голова організації Serhiy Mozhovyy ) спільно з івано-франківським осередком Асоціації приватно-практикуючих лікарів-стоматологів України створили мобільний виїзний стоматологічний кабінет, котрий тепер працює на благо військових.
Одним із ініціаторів створення такого мобільного стоматологічного кабінету є начальник медичної служби 102-ої бригади Сил ТрО Андрій Гаман.
За словами Андрія, раз на місяць стоматологи приїздять до місця розташування бригади в зоні проведення бойових дій на Запоріжжі та надають бійцям послуги впродовж тижня.
– Ще минулого року ми почали тісно співпрацювати зі 102-ою бригадою Сил ТрО, адже штатного стоматолога у частині немає, а проблеми з зубами завжди були, є і будуть, – каже стоматологиня Ірина Онуфрак.
– Таким чином, волонтери доставили з Італії нам карету “швидкої медичної допомоги”, а вже в Івано-Франківську ми своїми зусиллями обладнали автомобіль всім необхідним та створили цей мобільний стоматологічний кабінет.
Вартість такої, вже обладнаної, чудомашини обійшлася благодійникам приблизно у 20 тисяч американських доларів.
Проте виїзна стоматологія дійсно необхідна, і лише за два дня роботи у районі бойових дій до дантиста звернулось майже 30 осіб.
Зубний лікар надає послуги не лише військовим, але й цивільним – і все це абсолютно безкоштовно.
– Ми проводимо лікування у гостробольових випадках, видаляємо та лікуємо зуби, ставимо пломби, надаємо хірургічну та терапевтичну допомогу, а також консультуємо та скеровуємо, за потреби, на дообстеження, – продовжує Ірина. – У машині є дантистське крісло, компресор та інше необхідне обладнання для проведення різноманітних стоматологічних процедур.
Все обладнання компактне, займає мало місця та дозволяє максимально швидко і якісно проводити ті чи інші лікарські маніпуляції.
У планах медиків – придбання рентгену та деякого іншого обладнання, розширення штату дантистів та збільшення терміну перебування пересувної клініки в бригаді на передовій.
Варто відзначити, що фінансування “стоматології на колесах” здійснюється стоматологічною спільнотою міста Івано-Франківськ.
Саме вони беруть на себе фінансові витрати функціонування мобільної стоматологічної клініки, щоб зробити і свій внесок в оборону нашої держави від ворога.
Ініціатива івано-франківських лікарів, на щастя, не єдиний проєкт в Україні, що надає стоматологічну допомогу бійцям.
Ще в далекому 2015 році запорізьким волонтером, капітаном запасу Збройних сил України Ігорем Ященко був заснований волонтерський проєкт ТриЗуб Дентал.
– Все розпочалося в 2015 році, – каже Ященко, – і головна ідея була – поставити на ноги стоматологічну службу Збройних сил України.
Адже стоматологія була (а в багатьох аспектах досі залишається) радянською, яка розглядала дантистів, перш за все, як хірургів.
Вони вміють видалити зуб, зібрати щелепу після кулі чи осколків, але їх не вчили ставити пломби, вичищати зубне каміння чи ставити імпланти.
– До війни в мене був бізнес, я створював стоматологічні кабінети під ключ.
Завозили обладнання, обладнували приміщення.
І коли почалася війна, в нас сформувалася волонтерська група «Волонтери Запоріжжя», а я взяв на себе медичні потреби.
Через кілька місяців ми проаналізували, що солдати часто просили пігулки від зубного болю…
Ми возили їх в Піски, в Донецький аеропорт, на інші ділянки передової.
Поїхали до 81-ої десантно-штурмової бригади, і потрошку почали лікувати зуби.
Хворі зуби були майже у всіх.
А бригада – це 4 тисячі людей, і у 95 відсотків – проблеми із зубами.
А 80-ти відсоткам людей була потрібна негайна допомога.
І тоді ми подумали: а хто взагалі їх лікує? Зуби ж лікувати потрібно, а не прибирати біль, – пригадує засновник проєкту ТриЗуб Дентал.
Волонтери зробили кабінет у Запоріжжі, на базі однієї з військових бригад, але він простоював – на передову лікарі не їздили, а вдома бійці ходили до власних лікарів.
Тоді з’явилась ідея пересувного стоматологічного кабінету – його створили на базі мікроавтобусу.
Створювали кабінети на базі старих радянських автівок «ГАЗ-66», ЗІЛ та інших.
Але паралельно розвивали свою службу – нарощували парк автівок, збільшували мережу лікарів-волонтерів та розвивались.
Зараз кістяк волонтерів – це десь 30 дантистів з різних міст України, які регулярно приїжджають на передову.
У середньому, працюють тиждень, але хтось буквально живе на базі.
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”
Фото: Фейсбук, відкриті джерела