Минулого тижня волонтери гуманітарного центру «Завжди разом», а також запросивши людей, з якими вони познайомились під час роботи, вирушили в екскурсію Старим Запоріжжям.
Ця екскурсія стала відновленням роботи Запорізької ГО «УТОПІК» [Українське товариство охорони пам’яток історії та культури]. Керівник організації Валерій Стойчев за дві години насиченої розмови показав декілька об’єктів нашої запорізької історичної спадщини, якими насичена стара частина нашого міста, та розповів про обставини виникнення, непересічні події та особистості, з якими ці будинки пов’язані.
Поруч із обласним музично-драматичним театром імені В.Магара – так званий Театральний будинок, проспект Соборний, 43. Колись для того, щоб пройти до театру, не треба було обходити будинок, прямо до театру був вільний прохід, нині закладений цеглою.
На ретро-фото будинок, що називають “зеленим”, а колись називали “білим” – за театром.
Бруківка дороги нині схована під асфальтом
Між тим, меморіальні дошки акторам театру, які працювали – Анастасії Морозовій
https://magara.zp.ua/personalii/morozova-anastasiya-ivanivna/
та Аркадію Трощановському
https://magara.zp.ua/personalii/troshhanovskyj-arkadij-fedorovych/
встановлені на будинку, в якому, вочевидь, актори отримали квартири вже після появи на проспекті Соборному нової будівлі театру, який нині називається музично-траматичний театр імені Володимира Магара.
З нинішніх жителів, до речі, знаю лише дві родини, пов’язані із театром – сусідку Марину, онуку актора Сохацького та Зою Петрівну, яка працювала в адміністрації театру.
“Цей будинок називають ще «зеленим домом». А насправді у 30-ті роки у ньому жила вся партійна еліта нашого міста і він називався «білий»”, – розповідає Валерій Стойчев.
Тому що насправді цей будинок – це надбудовані двоповерхові будинки дореволюційних часів за проєктом цивільного інженера Кондратьєва.
Йдемо далі…
Інеса АТАМАНЧУК, фото з архіву автора та Миколи БАРИШЕВА