Водні рослини та сміття оголюються через падіння рівня води на Каховському водосховищі. Дослідники кажуть, що осушення водосховища російськими військами є лише одним із прикладів впливу війни на водопостачання України, – підпис до фото Дмитра Смольєнка / Укрінформ/Future Publishing via Getty на сайті npr.org ілюструє матеріал журналістів Джеффа Брумфіла та Конні Ханьчжан Цзіня.
На величезному Каховському водосховищі на півдні України рівень води має швидко підвищуватися. Коли взимку тане сніг і дощі стікають у річку Дніпро, водосховище наповнюється, щоб фермери могли використовувати його пізніше протягом року під час спекотного сухого літа регіону.
Але цієї весни рівень води в Каховці залишається значно нижче норми. Причина – підконтрольна Росії гідроелектростанція на нижній частині водосховища. З листопада шлюзи заводу залишили відкритими, а рівень води в Каховці впав до мінімуму, якого не бачили десятиліттями.
Росія осушує величезне українське водосховище, ставлячи під загрозу атомну станцію в Енергодарі.
Водойма критична для півдня України. Вона постачає воду для сіл і міст регіону та зрошує близько півмільйона акрів сільськогосподарських угідь, які використовуються для вирощування зернових і овочів. Запорізька АЕС також покладається на Каховське водосховище для охолодження води.
Український уряд намагався зупинити потік, випустивши воду з інших підконтрольних Україні водосховищ уздовж річки Дніпро, щоб наповнити Каховку, але це в кращому випадку тимчасове рішення.
Експерти кажуть, що ситуація на водосховищі свідчить про зростаючий вплив війни Росії на водопостачання України.
“Атаки на системи електропостачання висвітлювалися дуже чітко, оскільки вони були безжальними, – каже Пітер Глейк, старший науковий співробітник Тихоокеанського інституту в Окленді, штат Каліфорнія. – Але були також навмисні атаки на системи очищення води та каналізацію. системи обслуговування, і це відключило безпечну воду буквально для мільйонів українців”.
У статті, опублікованій на початку березня, Глейк та його співавтори описують десятки способів, як війна вплинула на воду по всій країні. Об’єкти водовідведення втратили електроенергію, забруднюючи очисні басейни, насосні станції були розбомблені, відрізавши міста від прісної води, а дамби зруйновано, затопивши прилеглі будинки.
У південному місті Миколаєві жителі минулого року втратили воду після того, як бойові дії обірвали важливий трубопровід. За словами Олександри Шумілової, дослідниці з Інституту прісноводної екології та рибальства у внутрішніх водах Берліна, систему водопостачання потрібно було під’єднати до солонуватого джерела, яке, хоча й давало людям доступ до води для прання білизни та купання, призвело до додаткових проблем. “Через цю солону воду водогін постраждав від корозії”, – каже вона.
На початку цього року ООН заявила, що війна зруйнувала водну систему України. За її оцінками, у 2022 році приблизно 16 мільйонів людей в Україні потребували допомоги у забезпеченні водою, санітарією та гігієною. Глейк каже, що він вважає, що оскільки дослідження його команди проводилося в перші дні війни, яка почалася наприкінці лютого 2022 року, інші частини України мають воду. постачання було пошкоджено під час війни. “Ми знаємо, що було багато, багато додаткових атак на водну інфраструктуру”, – каже він.
Місцева жителька наповнює відра та пляшки водою з водовоза 20 березня 2023 року в Костянтинівці, Україна. В ООН заявляють, що мільйони українців втратили доступ до чистої води.
Фото Алекс Макбрайд/Getty Images