Рік війни приніс Гуляйполю та регіону жахливі, небачені до цього руйнування та втрати, – повідомляють краєзнавці Гуляйпільського краю у групі Гуляйпільські старожитності. Знищено та пошкоджено майже весь історичний ареал міста, забудову кінця ХІХ-початку ХХ ст., знищено заклади культури, музеї, бібліотеки, школи.
Жахливих руйнувань зазнав житловий фонд міста та сіл громади. Знищені та пошкоджені сотні будинків, разом з якими втрачені назавжди родинні архіви, фотоальбоми, речі.
Ми скільки могли, намагалися рятувати нашу історію яка гинула у нас на очах. Кожна відсканована нами фотокартка чи знайдений музейний експонат важив у мільйон разів більше для нас ніж до війни. В сотні разів загострилось відчуття жаху та порожнечі перед можливістю втрати цінних матеріалів для дослідження нашого минулого.
Найжахливішою втратою була і є втрата людей, зі смертю яких назавжди втрачається історична пам’ять носіями якої вони є. Багато старожилів міста померли за цей рік в тому числі і від російських обстрілів, стресів, контузій. Багато померло в евакуації, а багато наврядчи повернуться в місто. І найжахливішим є розуміння того, що ми не встигли записати їх спогади, чи записали лише невееликі частини.
Знову і знову наголошуємо на необхідності оцифровки родинних архівів, фотоальбомів та за можливості вивезення їх із зони бойових дій де їм загрожує знищення.
Ми можемо надати допомогу як у вивезенні таких матеріалів так і у їх оцифровці.
Бережіть себе, бережіть пам’ять про своїх рідних та свою історію, адже це те, що вони хочуть знищити.
На фото: процес сканування старих родинних альбомів в умовах відсутності електрики, під час однієї з наших експедицій селами регіону.