ДЕНЬ 380-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 380 RUSSIAN AGRESSION
День помину Тараса Шевченка
10 березня 1861 р. у Петербурзі перейшов у вічність 47-річний Шевченко Тарас Григорович, український поет, художник
Тарас Шевченко помер 162 роки тому в Санкт-Петербурзі в 47-річному віці, наступного дня після свого дня народження – 9 березня.
За спогадами його близьких, майже всю ніч із 9 на 10 березня Шевченко просидів у ліжку, не маючи змоги лягти через сильний біль у грудях.
Після безсонної ночі 10 березня Шевченко хотів спуститися до майстерні, щоби домалювати незакінчену гравюру, але впав і помер.
У той же день товариші домовилися перевезти тіло Шевченка в Україну, як просив він у «Заповіті» (1845 рік).
У квітні 1861 року почалося перевезення тіла на батьківщину поета, і 22 травня 1861 року о 19:00 його поховали на Чернечій горі біля Канева.
kultura-poltava.gov.ua
У цей день у 1878 році в Женеві коштом членів Київської Старої Громади було випущено кишенькове видання “Кобзаря”.
10 березня 1865 р. у Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося перше публічне виконання Гімну України “Ще не вмерла України…” на слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.
10 березня в Україні – День державного гімну України – історія створення та становлення прослави
Саме 10 березня 1865 року в польському Перемишлі вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Історія створення українського гімну сягає осені 1862 року, коли український етнограф, фольклорист та поет Павло Платонович Чубинський написав вірш “Ще не вмерла Україна”, якому у майбутньому став національним, а згодом і державним гімном українського народу.
У 1917—1920 роках “Ще не вмерла Україна” став одним з державних гімнів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Також, “Ще не вмерла Україна” Чубинського і Вербицького наряду з “Вічним революціонером” Франка та Лисенка, у виконанні хору Стеценка, лунали під час проголошення Акту Злуки у 1919 році. А в 1939 році “Ще не вмерла Україна” затверджений гімном Карпатської України.
15 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного гімну. Тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Державний Гімн України”, котрий запропонував тодішній президент Леонід Кучма. Законопроєктом пропонувалося затвердити як Державний Гімн національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета і приспівом пісні Павла Чубинського “Ще не вмерла Україна”.
Президент запропонував змінити звучання першої строфи гімну на “Ще не вмерла України і слава, і воля”.
За часів Радянського Союзу варіант гімну “Ще не вмерла Україна” був відкинутий. Тоді 1949 по 1991 роки гімном Української РСР став варіант “Живи Україно, прекрасна і сильна” на слова Павла Тичини.
Сьогодні існує багато версій аранжування гімну України. Наші артисти виконують український славень на сцені, на футбольному полі і у гарячих точках – у Бахмуті, у Херсоні, в Харкові і у Києві. Від початку повномасштабної війни гімн України співають по всьому світу, а у ці дні він є символом свободи і демократії на вулицях Тбілісі і Батумі в Грузії.
10 березня – у Кореї – День праці, в Азербайджані – День театру, у Греції – День інженера, у Лаосі – День учителя, у М’янмі – День початку сухого сезону.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 10 березня
Які сьогодні іменини: Антон, Тарас, Федір, Євген, Маркел, Мар’ян, Регіна.
Талісманом людини, народженої 10 березня, є аметист. Це кварцевий мінерал насиченого фіолетово-рожевого кольору. Здавна аметист вважали “подарунком богів”.
Головною властивістю каменю вважається захист від алкоголізму. А ще він допомагає добитися успіху в бізнесі та коханні.
Цього дня народилися:
- 1787 рік — шляхетний розбійник та український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі у 1813–1835 рр. проти національного і соціального гніту Устим Кармелюк;
- 1930 рік — український вчений у галузі економічної кібернетики Михалевич Володимир Сергійович;
- 1938 рік — Герой України, український генетик-селекціонер, директор Інституту фізіології рослин і генетики НАН України Моргун Володимир Васильович;
- 1953 рік — український музикант, співак, композитор, поет, автор пісні “Україна”, що перетворилась на своєрідний неофіційний гімн України, Тарас Петриненко;
- 1989 рік — українська шашкістка, чемпіонка світу Мотричко Вікторія Леонтіївна.
Пам’ятні дати 10 березня
- 1098 рік — Балдуїн I приймає титул графа Едеси, заснувавши першу державу хрестоносців;
- 1535 рік — кораблі Томаса де Берланґи відхиляються зі шляху від Панами до Перу, в результаті чого були відкриті Галапагоські острови;
- 1801 рік — в Англії, Шотландії та Уельсі проводять перший перепис населення;
- 1813 рік — пруський король Фрідріх-Вільгельм III засновує нагороду “Залізний Хрест” на відзначення заслуг у визволенні країни від наполеонівської окупації;
- 1830 рік — початок боротьби горян Дагестану й Чечні за незалежність;
- 1862 рік — у США входять в обіг перші паперові гроші;
- 1865 рік — пісня “Ще не вмерла Україна” вперше публічно звучить в Перемишлі, на концерті пам’яті Тараса Шевченка;
- 1876 рік — Александер Ґрехем Белл робить перший успішний телефонний дзвінок;
- 1878 рік — у женевській друкарні М. Драгоманова Ф. Вовком і А. Ляхоцьким випущене кишенькове видання “Кобзаря” Тараса Шевченка;
- 1878 рік — у женевській друкарні М. Драгоманова Ф. Вовком і А. Ляхоцьким випущене кишенькове видання “Кобзаря” Тараса Шевченка;
- 1893 рік — Берег Слонової Кістки стає французькою колонією;
- 1905 – У Лондоні засновано футбольний клуб “Челсі”;
- 1906 рік — у Британії відкривають лінію Бакерлоо (Bakerloo) Лондонського метрополітену;
- 1910 рік — у Китаї забороняють рабство;
- 1910 рік — перші нічні польоти здійснює француз Еміль Обрен на моноплані “Блеріо”;
- 1943 рік — німецький фельдмаршал Ервін фон Роммель прибуває у бункер під Вінницею для спроби умовити Гітлера евакуювати німецькі війська з Північної Африки;
- 1945 рік — відбувається бомбардування Токіо, найкривавіший авіаналіт в історії воєн;
- 1959 рік — початок Тибетського повстання місцевих мешканців проти китайської влади;
- 1976 рік — полька Крістіна Хойновська розпочинає перше жіноче навколосвітнє одиночне плавання;
- 1990 рік — з’явилася перша в Києві парафія УАПЦ;
- 1992 рік — Україну приймають до Північноатлантичної Ради співробітництва, починає своє існування оркестр Почесної варти Президентського полку України.
Джерела:
interfax.com.ua/news/general/896627.html
https://tsn.ua/ukrayina/yake-zavtra-10-bereznya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2280919.html
krivbass.city/news/view/10-bereznya…