СПЗ «Полонія» вшанувала пам’ять загиблих польських військовополонених, які утримувалися в таборі №100 НКВС СРСР, що діяв у Запоріжжі в 1939-1940 роках
Спілка поляків Запоріжжя (СПЗ) «Полонія» (керівник Лідія Єгорова) 13 квітня провела низку заходів, присвячених Катині.
Запорізькі поляки вшанували загиблих хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятного знаку польським військовополоненим. Єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-католицької церкви в Україні Ян Собіло нагадав присутнім, що Катинь – це і ще дев’ята річниця смоленської авіакатастрофи, коли на шляху до місця поховання земляків загинули 96 польських високопосадовців, громадських діячів та представників духовенства з членами екіпажу. На початку квітня 2017 року стало відомо, що Польська прокуратура перекваліфікувала звинувачення на адресу російських диспетчерів на вежі «Смоленськ-Північний» з «несвідомого» на «свідоме» доведення ними екіпажу президентського літака Ту-154М до авіакатастрофи.
На думку Яна Собіло, саме смоленська авіакатастрофа привернула увагу світу до Катинської трагедії. “Таку високу ціну заплатив президент Качинський та оточення, що загинуло з ним, аби світ дізнався, на що була здатна радянська влада”, – розповів Ян Собіло.
На завершення акції представники духовенства розташованого поряд з пам’ятним знаком на честь польських військовополонених костьолу провели молебен за душами загиблих у таборах НКВС польських полонених.
Нагадаю, днями у центрі національних культур Запорізької обласної універсально-наукової бібліотеки (ЗОУНБ) пройшла науково-практична конференція, присвячена подіям Катинської трагедії [Катинський розстріл польських громадян органами НКВС СРСР навесні 1940 року]. Учасники затвердили резолюцію, в якій планується провести наукову конференцію з історії та культури поляків придніпровського та приазовського регіонів із залученням провідних наукових центрів України та Польщі, впорядкувати архів усної історії польських родин Запорізького краю та підготувати ці матеріали до публікації, зробити підсумкове дослідження, пов’язане з історією польського табору НКВС №100 у м. Запоріжжі.
Керує цією роботою запорізький історик член СПЗ «Полонія» Віктор Філас – людина, яка разом з Валерієм Стойчевим знайшла історичні свідчення, документи та докази існування табору на території Запоріжжя. Всіх поляків, які в ньому утримувалися, було вивезено і фізично знищено органами НКВС СРСР.
Керівник СПЗ «Полонія» Лідія Єгорова вважає, що трагедія особливо полягає у тому, що вони не були кадровими військовими. В основному це були призвані до лав польської армії представники інтелігенції: вчителі, інженери, науковці, письменники. Загалом в результаті Катиньської трагедії загинули близько 100 000 поляків. Віктор Філос знайшов у Запоріжжі рештки табору, з цегли якого учасники СПЗ «Полонія» власними силами і за власні кошти встановили пам’ятний знак біля римсько-католицького Санктуарію Бога Отця Милосердного у парку ім. Пушкіна.
Тетяна Смольянінова, фото автора