Переможців та лауреатів творчого конкурсу Національної спілки журналістів України «Інформаційна передова-2022» нагороджено під час урочистої церемонії в НСЖУ.
– Хочу щиро подякувати за плідну і копітку роботу всім учасникам і учасницям конкурсу, членам і членкиням журі, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Результати конкурсу переконливо продемонстрували не лише те, що журналісти гідно відстоюють свої позиції на інформаційній передовій, доносячи до світової аудиторії правду про події в Україні, але й те, що вони при цьому демонструють неабиякий рівень професіоналізму і дотримання високих журналістських стандартів.
Сергій Томіленко зауважив, що ця зустріч – це не лише нагородження переможців конкурсу, але й нагода поговорити про важливість роботи журналіста, про той внесок, який в інформаційну оборону і спротив окупантам роблять саме українські журналісти.
– Розглядаємо цю зустріч і як нагоду обмінятися досвідом, знайти нові підходи кожному з нас, аби ще ефективніше бути журналістом і ефективніше наближати перемогу. Внесок журналістів у відсіч окупантам – надзвичайно великий, – сказав голова НСЖУ.
Спеціальний гість церемонії нагородження – кореспондент Центральної телерадіостудії Міноборони Данило Іщенко. Нещодавно Данило повернувся на «Армія FM» після того, як втратив ногу на війні й пройшов тривалий курс лікування і реабілітації.
Підсумки творчого змагання в трьох номінаціях підводило професійне журі НСЖУ.
У номінації «Міжнародна солідарність» змагалися матеріали, тематичний фокус яких – міжнародна підтримка України у воєнний час, зокрема гуманітарна допомога, допомога у прийомі біженців, у відновленні міст і сіл, постраждалих унаслідок російської військової агресії, підтримка українських журналістів і медіа тощо.
Переможцями в цій номінації стали фрілансерка Ольга Григор’ян [за статтю в литовському виданні www.lrytas.lt про Олесю Устинову з Маріуполя, яка разом із двома дітьми пробула в оточеному Маріуполі до середини березня], журналістка force-news.com Олена Солодовнікова [за інтерв’ю з експрезидентом Польщі Лехом Валенсою] і журналістка інтернет-видання «Троїцьке.city» Марина Животкова [за статтю про те, що суспільство й держава мають напрацювати інструменти та алгоритми для захисту постраждалих від сексуального насильства під час війни та вивчати досвід тих країн, які це пережили раніше].
У номінації «Краща журналістська робота» переможців визначили за матеріалами, тематичним фокусом яких є зусилля мирних українців для допомоги мирним українцям, постраждалим унаслідок війни.
Найкращі журналістські роботи на конкурс подали журналістка інтернет-видання «Свої.city» Наталія Бірюкова [серія статей, зокрема, розповідь зі слів Андрія Сербіна, анестезіолога Маріупольської лікарні №4] фрілансер Ігор Зоц, [розповідь про земляків з Донбасу, які стали на захист України ще в 2014 році], журналістка інтернет-видання «Texty.org.ua» Анастасія Дзюбак [розповідь про переселенців із окупованого Антрацита, чия квартира потрапила в перелік тих, де окупанти зламуватимуть замки й заселятимуть мешканців окупованих українських міст].
У номінації «Журналісти-волонтери» відзначено волонтерські проєкти, втілені або такі, що втілюються, з ініціативи журналістських колективів і окремих журналістів.
Переможцями стали представниці Херсонщини: Любов Рудя за проєкт «Волонтери Горностаївщини» [понад п’ять місяців журналісти спільно з однодумцями-благодійниками і волонтерами на території тимчасово окупованих Горностаївської та Костянтинівської громад Херсонської області надавали допомогу місцевим жителям] і Євгенія Вірлич за те, що редакція «Кавун.City», яку вона очолює, збирає кошти, щоб допомагати волонтерам у Херсоні підтримувати життя, а ЗСУ – наближати Перемогу. Виявилось, що такої допомоги зібрали на понад мільйон гривень.
Конкурс НСЖУ провела за організаційної підтримки Всеукраїнського фонду «Журналістська ініціатива» та Японського фонду майбутніх поколінь [Japan Offspring Fund].
Винагорода за перше місце становить десять тисяч грн, за друге місце – п’ять тисяч грн, за третє – три тисячі грн.
ДОКЛАДНІШЕ ПРО ПЕРЕМОЖЦІВ І ЛАУРЕАТІВ
У номінації «Міжнародна солідарність» переможцями стали:
– Ольга Григор’ян, фрілансерка, за статтю «Переживши вибух у маріупольському театрі, українка будує нове життя в Чехії» в литовському виданні www.lrytas.lt.
– Олена Солодовнікова, force-news.com, за інтерв’ю «Лех Валенса: “Ліквідувати Путіна може не генерал, а й прибиральниця».
– Марина Животкова, інтернет-видання «Троїцьке.city», за статтю «Як спідниці косоварок, що зазнали насильства під час війни, допомагають долати гендерні стереотипи».
Друге місце посіли:
– Ілона Захарук, Івано-Франківська регіональна дирекція “Карпати” АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», із телесюжетом «Хочу поширювати вашу силу». Як британський бізнесмен розповідає світові про війну в Україні».
– Ірина Требунських, gre4ka.info, із статтею «Батьківський чат у Таллінні: як в Естонії вчать українських школярів».
На третьому місці:
– Володимир Буга, Niezalazna.pl, стаття «Бізнес в умовах війни. Українські підприємці дивляться на Польщу».
– Ніжинська ЗОШ І–ІІІ ст. № 15 [Чернігівська область], stos.com.ua, твори школярів про міжнародну підтримку народу України в російсько-українській війні.
У номінації «Краща журналістська робота» перше місце розділили:
– Наталія Бірюкова, інтернет-видання «Свої.city», за серію статей, зокрема «Дітей знеболювали перед смертю. Сповідь Андрія Сербіна – лікаря з Лівого берега Маріуполя».
– Ігор Зоц, фрилансер, «Українська літературна газета», за статтю «Не питайте їх, коли закінчиться війна».
– Анастасія Дзюбак, інтернет-видання «Texty.org.ua», за серію статей, зокрема «Повернутися в Антрацит. Переселенці готують суп “Байрактар” у “кулінарних військах” і мріють повернутися додому».
На другому місці:
– Ольга Чернякова, фрилансерка, Чернігівська обласна організація НСЖУ, зі статтею «Нагорода за мужність. Чернігівська журналістка Аліна Клименко першою розповіла про розстріл людей у черзі за хлібом».
– Наталя Гуменюк та Анна Цигима [дві нагороди співавторкам], Лабораторія журналістики суспільного інтересу, за сюжет “Харківщина. Що залишили після себе російські окупанти”.
На третьому місці:
– Назарій Вівчарик, procherk.info, за статтю ««Зброю не тримав, але нічого не боявся і був на передку там, де й не варто було б. Один день з військовим капеланом».
– Ірина Бура, інтернет-видання t1.ua, за статтю «Майже всю вагітність у пеклі полону Мар’яна Мамонова спала на бетонній підлозі та недоїдала».
У номінації «Журналісти-волонтери» на першому місці:
– Любов Рудя, газета «Сільські новини» [Херсонська область], проєкт «Волонтери Горностаївщини».
– Євгенія Вірлич, інтернет-видання «Кавун.city» [Херсон], проєкт “Батальйон “Крихітки на мільйон”.
Другим місцем відзначені:
– Тетяна Лучинська, газета «Маяк» [Харківська область], видання «фронтової газети», волонтерська діяльність редакції.
– Наталія Гамера, газета «Голос Лановеччини», сайт LanNews, багаторічна журналістська діяльність, «Три тисячі кілометрів по фронтовому бездоріжжю: репортаж про гуманітарну місію лановецьких волонтерів у напрямку Запоріжжя».
– Ярослав Нестеренко, газета «Попаснянський вісник», сайт «Попасная.city» [Луганська область], волонтерська діяльність, допомога в евакуації місцевих жителів у час війни, створення сайту smile.city.
Третє місце:
– Ігор Русін, інтернет-видання «InsiderNews» [Харків], організація волонтерського проєкту допомоги ЗСУ.
– Сергій Антонов, заступник голови Одеської регіональної організації НСЖУ, проєкт «Ми – волонтери із Одеси».
– Володимир Патола, журнал «Сухопутні війська», налагодження ефективної взаємодії цивільних волонтерів і військовиків у виданні й розповсюдженні журналу.
Відповідно до рішення журі, спеціальні відзнаки отримують:
У номінації «Міжнародна солідарність»:
– Сергій Чернявський, teletype.in, проєкт «Перші шпальти світових ЗМІ про війну росії в Україні».
– Олександр Моцний, газета «Перемога» [Сумська область], стаття «Слава Польщі! Україні слава!».
– Роман Кирей, газета «Урядовий кур’єр», стаття «Коли гримлять гармати, журналісти не мають мовчати».
– Тетяна Скиба, телеканал «TV-4» [Тернопіль], відеосюжет «У Гонконгу він лікар-дантист, а в Україні – волонтер: історія китайця Семмі».
– Дар’я Тимошкова, «Суспільне. Луцьк», відеосюжет «Поїздка в Туреччину: продовження історії школярів з Луцька, які продавали черешні на Байрактар».
– Ірина Романюк, газета «Селянське життя» [Волинська область], стаття «Англійський поляк з українським серцем та душею».
– Інесса Атаманчук, газета «МИГ» [Запоріжжя], серія матеріалів про перебування італійського журналіста в Україні, зокрема «“Росія має залишити всі окуповані території України з відновленням її суверенітету”, – Grazie, П’єр!»
У номінації «Краща журналістська робота»:
– Катерина Возняк, Конкурент TV, серія сюжетів, зокрема «Ми не думали, що виживемо”: одкровення переселенців, які тікали з-під ворожих обстрілів».
– Катерина Калюжна, svoi.city, стаття «Євген Сосновський прожив 65 днів в окупованому Маріуполі. Тепер показує світу, яким було його місто».
– Віктор Ануфрієв, АрміяINFORM, серія статей, зокрема «Принцеса-воїн з Верховини, або Як гуцулка Ксеня кабінет на бліндаж змінила».
– Віталій Чорненький, golosinfo.com.ua, сюжет «Гостомель, Буча та Ірпінь очима франківських журналістів».
– Оксана Ковальова, газета «Ворскла», стаття «Було страшно, але не за себе, а за дітей. Материнство під час війни. Досвід журналістки з Сумщини».
– Вікторія Добровольська, ТРК «Рудана», серія сюжетів, зокрема «Хрещений батько-волонтер».
– Людмила Свінтозельська, ютуб-канал «Dubno Family», відеофільм «Роман Комаринець про війну, капеланство, тактичну медицину, християн на фронті».
– Ірина Синельник, УНІАН, стаття «Вижив і врятувався: як український підліток, вивезений окупантами в Білорусь, повернувся додому».
– Юлія Юзьків, Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина», сюжет «Країна на запах. Коломия та її нові мешканці».
– Григорій Кульбака, karachun.com.ua, стаття «Як жителі Слов’янська допомагають не лише своїми землякам».
– Ірина Воротна, Район.in.ua, стаття «Підбір, ремонт і фарбування: волонтери з Рожища налагодили постачання авто для ЗСУ».
– Світлана Томаш, газета «Новини Городнянщини» [Сусіди.Сity], стаття «Як окупанти воювали з колективом птахофабрики на Чернігівщині, та так і не перемогли».
– Людмила Босик, газета «Володимирецький вісник» [volodymyrets.city], випуск газети [03.03.2022] та стаття «Вчитель-воїн з електронною зброєю: наближає перемогу, щоб повернутись до своїх учнів».
– Тетяна Калиновська, газета «Черкаський край», цикл статей, зокрема «Єднаймося перед новими викликами в інформаційному просторі».
– В’ячеслав Головченко, газета «Губернський тиждень», стаття «Журналісти Миколаєва – тепер його оборонці».
– Варвара Барашикова, газета «Країна творчості», стаття «Розповідаю світові правду про Миколаїв».
– Ірина Ситнік, petropavlivka.city, стаття «Родина з Комишувахи: «Родина з Комишувахи: Так хочеться додому, навіть на попелище, але українське…».
– Надія Литвин, газета «Козельщинські вісті», стаття «Лутовинівка: «Лутовинівка: «Точка нуль» на зв’язку цілодобово».
– Олена Єрмоленко, ОстроВ, серія статей, зокрема «Нове місто, нове місце. Як громадська організація об’єднує переселенців у Дніпрі».
– Олексій Костюченко, Національний університет «Острозька академія», газета «Україна молода», стаття «Проти Оксани Линів та Кирила Карабиця постала культурна і освітня спільнота».
– Сергій Дзюба, Газета «Чернігівщина», серія статей, книжка [у співавторстві] «Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!».
– Тетяна Зелінська, Galka.if.ua, стаття «Незвичне меню, херсонська кава та іменні стаканчики: як подружжя переселенців знову починає бізнес у Франківську».
– Аліна Клименко, Чернігівська регіональна дирекція АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», за мужність і самовідданість та сумлінне виконання професійного обов’язку.
– Олена Никифоренко, журналістка [Полтава], цикл «СЕРЦЕ ВІДДАЮ ДІТЯМ» [висвітлення розвитку ініціатив підтримки дітей в умовах повномасштабного вторгнення].
У номінації «Журналісти-волонтери»:
– Данило Вереітін, інтернет-видання «ОстроВ», стаття «Микола Осиченко: «Микола Осиченко: «Виїжджаючи з Маріуполя, подумки прощався з усіма на кожному блокпосту».
– Олександр Галяс, Тамара Гладка [дві нагороди співавторам], газета «Порто-Франко» [Одеса], журналісти-фрилансери, стаття «Фронт волонтерки з Херсону Ірини Саліхової».
– Юлія Дзюбло, телерадіокомпанія «Ільдана» [Черкаси], відеоробота «Прокидайся, почалося!» – черкаська журналістка і волонтерка розповіла, як зустріла війну».
– Юлія Харченко, КП «Медіа-центр» [м. Сміла, Черкаська область], сСерія відео- та друкованих матеріалів про гуманітарні й волонтерські проєкти, зокрема відеосюжет «Волонтерський центр «Дозвілля» відкрито».
– Наталія Шутько, газета «Наш край» [Сумська область], книга нарисів «Війна і долі».
– Алла Березюк, інтернет-видання «Ехо Червонограда» [Львівська область], проєкт уроків з медіаграмотності для дітей.
– Ярослав Лисивець, учень 4-Б класу Ніжинської ЗОШ І–ІІІ ступенів №15 [Чернігівська область], оповідання «Політ до мрії».
Спеціальна відзнака ГО «Бізнес за партнерство»:
– Ангеліна Даценко, учениця 4 класу Ніжинської ЗОШ І–ІІІ ст. № 15, Чернігівська область, творча робота «То була усмішка справжніх богів», опублікована на сайті літературно-художнього журналу «Стос».
– Марія Максименко, учениця 4 класу Ніжинської ЗОШ І–ІІІ ст. № 15, Чернігівська область, творча робота «Як у нас щастя украли».
Інформаційна служба НСЖУ