У середу, 26 жовтня, церква вшановує Іверську ікону Пресвятої Богородиці (Інша назва – “Воротарниця”)
Іверська ікона нині знаходиться на горі Афон у Греції. ФОТО: wikimedia.org
Є кілька версій знаходження ікони. За однієї з них, у XI ст. образ був спущений однією жінкою у море, щоб врятувати її від іконоборців.
Лише за два століття ікону у воді виявили ченці афонського Іверського монастиря. Образ плив по морю та підсвічувався вогняним стовпом.
Преподобний Гавриїл Святогорець приніс ікону до головного храму обителі, але наступного ранку вона опинилася над воротами монастиря.
Таке диво повторилося ще декілька разів. Після чого ікону залишили біля воріт та додатково назвали Вратарницею.
Згодом ченці побудували ліворуч від воріт невеликий храм, де образ зберігається і донині.
У XVI ст. Іверська ікона була прикрашена срібним чеканним окладом. Він залишив вільними на образі тільки лики Богородиці та Богонемовля (gazeta.ua/articles/regions/_sogodni-vshanovuyut-legendarnu-ikonu/1117653)
Образ прославився багатьма чудесами. Існує легенда про те, що вперше ця ікона була виявлена в будинку благочестивої вдови.
До неї прийшли іконоборці, щоб знищити святиню. Вдарили по ній списом, з образу потекла кров.
Жінка не дозволила забрати ікону, забрала її до моря і опустила на воду, а образ стоячи рушив по хвилях.
Православне свято 26 жовтня – пам’ять мучеників Коропа, Папіла, Агафодора і Агафоніки
Християни постраждали за Спасителя за часів правління імператора Декія в III столітті.
Короп був єпископом, Папіла – дияконом, Агафоніка – сестрою Папіли, а Агафодор – рабом Коропа і Папіли. Одного разу імператор дізнався про те, що Короп і Папіла не шанують ідолів, закликав святих до себе і вмовляв відмовитися від Христа, кажучи про те, що релігія римлян дуже давня. Єпископ і диякон відмовилися.
Тоді їх прив’язали до коней і змусили бігти. Агафодор бачив це і співчував своїм господарям. Кати помітили його і також стали мучити.
Під час допиту Папіла розповів, що лікував людей, але не зіллями, а молитвою. Імператор наказав йому вилікувати хворого, а святий відповів, що якщо язичники зможуть це зробити, то він відмовиться від Христа. Довго жерці чаклували над сліпим, але не вилікували його.
Варто було Папілі зробити хресне знамення і помолитися, як людина відразу прозріла.
Багато хто, побачивши це диво, відмовилися від ідолопоклонництва і увірували в Христа. Правитель же ще більше озлобився і наказав посадити всіх святих в розпечену піч.
Але вогонь в ній згас, а мученики залишилися неушкоджені. Тоді їх усіх стратили мечем.
26 жовтня – день пам’яті преподобного Микити Сповідника
Микита жив в кінці VIII – початку IX століття. За часів царювання імператриці Ірини та її сина Микита був палацовим начальником.
Будучи на висоті земної величі, Микита пізнав тлінність мирського життя і вирішив постригтися в ченці.
Імператор Михайло дозволив йому це зробити, але з умовою, що святий буде жити не в пустелі, а в монастирі при столиці. Але в той момент, коли на престол зійшов іконоборець Феофіл, він вигнав Микиту Сповідника за опір єресі.
Святий довго поневірявся з одного місця на інше, помер у глибокій старості.
Народні прикмети
- холодно в цей день – зима настане скоро;
- лушпиння на цибулі тонке – зимовий період буде теплим , товсте – холодним;
- півень кукурікає на за розкладом – погода скоро зміниться.
Що сьогодні не можна робити
У наших предків цей день асоціювався з лазнею і духами, які живуть там. Тому велика частина заборон пов’язана саме з лазнею. Ні в якому разі не можна ходити туди поодинці, після заходу сонця або вночі.
Також варто бути обережними – 26 жовтня особливо великі шанси, що вас можуть обдурити. Намагайтеся не носити темний одяг, не планувати ніяких справ або поїздок і не довіряти незнайомцям.,
Що можна робити 26 жовтня
Сьогодні православні віруючі моляться Іверській іконі Божої Матері про позбавлення від недуг, допомоги в справах і благополуччя для сім’ї.
Цей день отримав назву “Банник”, тому слов’яни здавна 26 жовтня приводили в порядок баню. Міняли меблі, чистили ємності для води, робили нові віники.
Заходити в баню можна було тільки, знявши натільний хрест, прочитавши “Отче наш” три рази і попросивши дозволу у банного духу.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-26-zhovtnya-shcho-vidznachayut-pravoslavni-sogodni-11587366.html