most-dnepr.info/news/society
20 вересня у православних передсвято Різдва Пресвятої Богородиці.
Це означає, що починається період перед великим святом, коли на богослужіннях читають молитви, присвячені події, що наступає.
Різдво Пресвятої Владичиці святкується Церквою як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на межі Старого і Нового завітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, представлена від віку Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова.
Також у цей день молитовно вшановують пам’ять мученика Созонта, святого Іоанна, архієпископа Новгородського, преподобномученика Макарія Канівського, архім. Овруцького, Переяславського, преподобного Макарія Оптинського, апостолів від 70-ти Євода та Онисифора, священномучеників Петра та Михайла пресвітерів, Євгена, митр. Горьковського, і з ним Стефана пресвітера та преподобномучеників Євгена, Миколи та Пахомія, священномучеників Григорія, Василя пресвітерів, преподобномученика Лева, Собор новомучеників та сповідників Казахстанських. Посту цього дня немає.
Созонт був пастухом, але цікавився християнством і читав Святе Письмо. Разом з цим, він просвіщав інших людей і вчив їх вірі.
Одного разу він увірвався в язичницький храм, відламав руку золотого ідола і розламав її на кілька частин. Залишки роздав жебракам. Потім прийшов до правителя, заявивши, що переконався в безсиллі їх бога, так як, якби він був сильний, то не дав би себе так принизити. За це Созонта довго мучили залізними батогами, а після – вбили.
Сьогодн – день пам’яті святителя Іоанна
Іоанн з дитинства виховувався в страху перед Господом, потім став священиком, але обтяжувався такої відповідальності, тому прийняв чернечий постриг і став вести закритий спосіб життя. Через деякий час помер єпископ, а народ забажав, щоб його місце зайняв Іоанн.
Коли на місто напав князь Андрій Боголюбський, святитель Іоанн молився Пресвятій Богородиці про захист, і вона почула його. Вороже військо втратило сили, а городяни змогли захистити свої будинки.
Будучи єпископом, Іоанн багато допомагав жебракам і хворим, заснував дві обителі і кілька храмів. Навіть незважаючи на те, що за свою любов він мало не загинув від рук людей, Іоанн все одно продовжував виділяти любов і благочестя.
Вирушаючи в останню путь, прийняв схиму і помер у похилому віці.
20 вересня – день пам’яті преподобномученика Макарія
Молодий хлопець ріс у родині благочестивих християн, в юному віці вступив до монастиря, де багато молився і читав священні книги.
У 1557 році став настоятелем Овручівської обителі, терпів багато бід від поляків і католиків. Коли вони розорили його обитель, Макарій подався в Київську лавру, потім став настоятелем в Коневской обителі.
Мав дар передбачень і чудотворення, був убитий турками.
Прикмети 20 вересня
- журавлі летять високо і повільно – теплої осені не чекайте;
- багато лушпиння на цибулі – зима буде морозною;
- якщо ввечері останнім в будинок увійде чоловік, то вся сім’я цілий рік не буде хворіти.
Що сьогодні не можна робити
Згідно з повір’ями, в цей день не можна дарувати подарунки дітям, особливо – ляльки дівчаткам. Вважається, що такий подарунок може стати причиною проблем в особистому житті в майбутньому. Свататися сьогодні теж небажано, швидше за все, ви отримаєте відмову.
Що можна робити 20 вересня
У день Созонта і Луки господині готують страви з цибулі і влаштовують сімейні застілля. Традиція ця пішла з давніх часів. Наші предки були впевнені, що той, хто 20 вересня поїсть цибулю, весь рік буде здоровим і сильним.
Дівчатам цибуля дарує силу передбачень – вони заплітали її в коси, щоб ворожіння і ритуали, проведені 20 вересня, збувалися.
Джерела:
most-dnepr.info/news/society/208057_sogodni_pravoslavnih_peredsvyato.htm
www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-20-veresnya-shcho-vidznachayut-pravoslavni-sogodni-11548930.html