Для нормального функціонування виробництва необхідні АСУТП – автоматизовані системи керування технологічними процесами. Дотримання сучасних вимог до технології виробництва можливе лише за умови впровадження програмованих приладів енергопостачання та енергозабезпечення.
Що вони являють собою?
Що це таке, можна зрозуміти, вивчивши продукцію компанії Danfoss (Данія), що спеціалізується на розробці та впровадженні інформаційно-керуючих систем, які працюють як в автономному режимі, так і у взаємодії з людиною. АСУТП складається з комплексу програмних та технічних засобів. Вони можуть бути представлені як окремими пристроями, і їх системами. Підібрати необхідні технічні засоби, домовитися про впровадження АСУТП, а також отримати комплекс послуг (проектування, монтаж, гарантійне обслуговування) можна, наприклад, наugov.ua.
Ефективність управління визначають за такими критеріями:
- витрати на ремонт, що визначають надійність та довговічність обладнання;
- час на модернізацію, заміну та освоєння (навчання);
- спрощення приладів, їхнє програмування;
- зменшення кількості додаткових пристроїв – датчиків, кабелів, вводів.
Компанія створила та продовжує покращувати частотні інвертори, десинхронізовані приводи, контрольно-вимірювальні прилади, пристрої плавного пуску та ін. На їх прикладі стає зрозумілим, як працює АСУТП.
Принцип функціонування
Людина прочитує інформацію, вводить параметри, вибирає режим роботи. А прилади вимірюють, порівнюють, керують іншими машинами. Такий тандем забезпечує:
- багатозадачність;
- асиміляцію;
- лабільність.
Основні функції, які виконують системи, включають:
- моніторинг та організацію;
- передачу даних;
- обробку, ранжування, аналіз та зберігання інформації;
- своєчасне реагування на аварійну ситуацію;
- ведення журналів, звітів.
«Людина-машина» робить усю схему гнучкішою. «Розумні» автомати легко програмувати та перепрограмувати. Блоковий принцип організації полегшує ремонт та обслуговування, дозволяє замінити застарілі блоки більш сучасними. При модернізації процесу не слід надовго зупиняти виробництво.
Результати впровадження та переваги
Внаслідок застосування автоматизованих схем промисловець отримує наступні переваги:
- стабільну безаварійну роботу всієї системи та окремих її частин;
- підвищення її економічності, вигідності;
- подовження терміну експлуатації устаткування;
- економію електроенергії, коштів, часу;
- відповідність міжнародним та вітчизняним стандартам;
- підвищення якості кінцевого продукту
Проте планування технологічного процесу прагне повного усунення чи зниження ролі людини. Так званий «людський фактор» часто стає причиною збою та помилок. Автоматизація дозволяє скоротити обслуговуючий персонал, збільшити багатозадачність машин. Відкрита архітектура виробництва дозволяє швидко його перебудовувати, удосконалювати, розширювати.