“Українська правда. Життя” розібралася, що передбачає загальна мобілізація та знайшла відповіді на поширені запитання про призов до війська.
Розібратися в цій темі допомогли:
- адвокат юридичної компанії “Міллер” Андрій Новак;
- роз’яснення заступниці Міністра оборони Ганни Маляр;
- сайт Міноборони;
- матеріали Асоціації правників України. та сайту “ЛІГА: Закон”
Чи може ТрО виписувати повістки на блокпостах?
Якщо ви розписалися за повістку на блокпості, йдіть до ТЦКСП. Фото: Територіальна оборона ЗСУ/Facebook |
Гіпотетично, військові ТрО мають право вручати повістки, зокрема на блокпостах, пояснює Андрій Новак.
Повістка має бути заповнена і підписана начальником центру комплектування і соціальної підтримки.
Документ можуть передати поліції, військовим, роботодавцю тощо, а вони вже вручать її вам.
Однак якщо у представника ТрО чи іншої особи є пусті бланки з підписом начальника військкомату та печаткою, і він просто заповнює їх сам – це порушення.
“Були випадки, коли на блокпостах або в готелях представники ТрО виписували переселенцям повістки “на колінці”. Це є порушенням і зазвичай ці повістки не мали юридичної сили, оскільки були заповнені з численними порушенням”, – каже юрист.
Що робити, якщо ви отримали повістку на блокпості?
Якщо вам виписали повістку на блокпості та ви за неї розписалися, обов’язково потрібно прийти до військкомату (ТЦКСП).
Повістку також можна оскаржувати, якщо для цього є підстави, каже Андрій Новак. Звертатися зі скаргою можна у свій військкомат, Міністерство оборони або Національну поліцію.
“Також можна підписати повістку, але можна зазначати, що вона складена з порушеннями. Там немає поля для цього – можна зробити напис на вільному місці, поставивши дату і підпис.
Вказати, що є факти підробки документа, тому що повістку заповнює неуповноважена особа”, – каже Андрій Новак.
Читай також:
Однак якщо повістку все-таки вручили, це вже є підтверджений юридичний факт. Тому, поки йде судове оскарження цього юридичного факту, людину можуть притягнути до відповідальності, пояснює юрист.
Якщо людину викликали, але вона не прийшла (навіть якщо триває процес оскарження), місцеві ТЦКСП можуть трактувати це як ухилення від мобілізації, що тягне за собою кримінальну відповідальність.
За ухилення від військової служби при мобілізації в умовах війни передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, наголошує Асоціація правників України.
У крайньому разі ви можете відмовитися від повістки у присутності свідків, зокрема, якщо вона заповнена з численними помилками.
Складений акт про відмову від отримання повістки передадуть до центру комплектування, а також можуть направити до поліції.
Якщо підстав для відмови не виявлять, це також можуть трактувати як ухилення від мобілізації на військову службу.
Що робити, якщо повістку дали людині з “білим квитком”?
Військовий квиток – це документ, у якому зазначається придатність або непридатність людини до служби за висновками військово-лікарської комісії.
За результатами військово-лікарської комісії особу можуть визнати:
- придатною;
- обмежено придатною до військової служби;
- непридатною до військової служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час (така людина підлягає мобілізації під час війни);
- непридатною до військової служби – це означає, що людина взагалі ніколи не може бути мобілізована, тому її виключають з військового обліку.
“Білим” зазвичай називають військовий квиток, у якому людину визначають непридатною або обмежено придатною (зокрема у воєнний час) до служби.
Навіть ті, хто непридатний до служби мають показати відповідне посвідчення про те, що вони виключені з військового обліку.
“Якщо особі, яка взагалі не придатна до служби, вручили повістку не за місцем прописки, наприклад коли вона евакуювалась у безпечні регіони, то необхідно йти до центру укомплектування і показувати відповідні документи, що підтверджують виключення з обліку, аби уникнути зайвих питань від правоохоронців”, – пояснює Андрій Новак.
Якщо у вас є ці документи на місці, варто відразу показати їх під час вручення повістки.
“Особливість вручення повісток в готелях, на блокпостах у тому, що місцеві військкомати нічого не знають про вас і ваші хвороби, тому видають ці повістки всім”, – каже Андрій Новак.
Якщо ви не підлягаєте мобілізації, ви маєте прийти у центр комплектування та пред’явити відповідні документи.
“Наприклад, потрібно підтвердити, що у вас “білий квиток”, або троє неповнолітніх дітей, чи ви самостійно виховуєте дитину, чи є опікуном недієздатної особи тощо… Військкомат не знає про вас нічого. Перша повістка – це для того, щоб ви стали на облік”, – наголошує правник.
Також усі чоловіки-переселенці призовного віку зобов’язані стати на військовий облік у центр комплектування протягом 7 днів після зміни місця проживання, не чекаючи на повістку.
Потім усі призовники, військовозобов’язані та резервісти мають знятися із зазначеного обліку не раніше ніж за 3 дні до від’їзду.
“Людина має стати на облік, коли змінює місце свого постійного перебування на тривалий термін. Що таке постійний або тривалий термін, у законодавстві не сказано”, – каже Андрій Новак.
Чи можуть мобілізувати обмежено придатних?
У “білому квитку” також може бути вказана обмежена придатність людини до служби.
Якщо ви непридатні до військової служби в мирний час, але обмежено придатні у воєнний час, вас можуть мобілізувати.
Так само ви можете долучитися до оборони за власним бажанням.
“У положенні про військово-лікарську експертизу в ЗСУ вказано, що деякі стани здоров’я роблять людину непридатною до служби взагалі, але є особи, які не придатні до служби у мирний час, але обмежено придатні у воєнний час”, – розповідає Андрій Новак.
Це означає, що військовослужбовець не може потрапити до, наприклад, десантних військ, танкових військ, морської піхоти, але може виконувати штабну чи тилову роботу.
Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, можуть служити:
- у штабах;
- у підрозділах забезпечення;
- військових комісаріатах, установах, організаціях;
- навчальних закладах тощо.
Водночас обмежено придатні військовозобов’язані можуть навіть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров’я.
“Це все дуже індивідуально, залежить від стану здоров’я. У положенні про військово-лікарську експертизу йдеться, що військово-лікарська комісія може довільно вказувати у висновку, які види служби та роботи протипоказані таким особам”, – додає юрист.
life.pravda.com.ua/society/2022/05/26/248808/