Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті.
Ми є свідками продовження нападу Росії на Україну, і цей напад є болісним свідченням причин, через які нам слід приділяти більше уваги іноземному втручанню, зокрема іноземній дезінформації та маніпуляціям з інформацією. Таке втручання являє собою пряму загрозу нашій демократії, нашій стабільності, нашій безпеці – і ми повинні з ним боротися.
Впродовж останніх тижнів, задовго до початку вторгнення, контрольовані Кремлем засоби масової інформації готували ґрунт, спотворюючи причини та наслідки цієї агресії та зображуючи Росію і російський народ як своєрідну жертву: «Геноцид»: «[Президент України Володимир] Зеленський здійснює геноцид. Зеленський – злочинець, маріонетка в руках представників Заходу, і коли вони дійдуть до Києва, вони влаштують другий Нюрнберг, аби очистити Україну від нацистів, які здійснюють геноцид проти російського народу». Це меседжі, які вони систематично поширюють. Вони підривають легітимність демократично обраного керівництва України, розповідають про те, що він прийшов до влади не шляхом виборів, а внаслідок «державного перевороту»: «він злочинець, військовий злочинець, нацист, диктатор». Крім того, вони спотворюють історичні факти. Так, історію можна трактувати дуже по-різному, але заяви про те, що Зеленський є воєнним злочинцем і нацистом, який здійснює геноцид російського народу, не є предметом інтерпретації історії.
Кремль та підконтрольні йому ЗМІ систематично брешуть про ситуацію, про воєнну ситуацію та про страждання українського населення.
Вони систематично стверджують, що українська влада обстрілює власних громадян чи провокує інциденти на АЕС, аби звинуватити Росію. Такі новини поширюються систематично. Крім того, державні ЗМІ повідомляють про нібито «русофобію». Дозвольте ще раз сказати, що наші заходи спрямовані проти російського керівництва, а не проти російського народу, і нинішня ситуація є результатом дій Президента [Володимира] Путіна. І якщо він хоче, то може знайти рішення цій ситуації, просто зупинивши війну.
Російське керівництво вдається до репресивних заходів в наступі проти незалежних медіа, громадянського суспільства. Воно заборонило Twitter, Facebook і роботу в Росії низки іноземних медіа.
Кремль ухвалив закон, який криміналізує те, що вони називають «фейками» про війну в Україні. Згідно із законом, поширення таких «фейків» може коштувати вам 15 років ув’язнення. Його ціллю є також переслідування міжнародних журналістів, які виконують свою вкрай важливу роботу в Росії. Як наслідок, Кремль позбавляє громадян Росії будь-якого доступу до незалежних медіа, незалежної інформації про те, що відбувається в Україні та як поводяться російські збройні сили.
Тож Росія рухається до повної ізоляції своїх громадян від інформації, що надходить із зовнішнього світу. Вона заводить їх у бульбашку, ізолює, аби не дати їм знати, що відбувається.
Міжнародне співтовариство скоординовано і рішуче об’єдналося у відповідь на безглузду війну Президента Путіна.
І я пишаюся тим, що Європейський Союз зміг продемонструвати свою здатність досягати результатів і в цій сфері.
Нам це вдалося, тому що ми діємо не з нуля. Сім років тому, в 2015 році, лідери Європейського Союзу визнали загрози, пов’язані з іноземною інформацію та дезінформацію, що надходять з Росії. Тоді ж вони доручили Високому представнику зайнятися цією проблемою. В рамках Європейської служби зовнішньої дії ми створили команди, які протягом семи останніх років накопичили достатньо ресурсів та досвіду, аби дозволити нам вжити рішучих кроків щоб протидіяти цій проблемі сьогодні.
Ми посилюємо нашу проактивну публічну комунікацію, аби надавати факти, зокрема через наш вебсайт EUvsDisinfo, де розвінчуються наративи Кремля.
Відвідайте цей вебсайт, і ви знайдете там приклади сотень випадків дезінформації в європейських країнах: Німеччині, Великій Британії, Франції, Італії та Іспанії. Їхня тематика стосується різноманітних питань, таких як вибори, вакцини, Brexit або сепаратистські рухи в деяких країнах-членах Європейського Союзу.
Ми розширили співпрацю з такими партнерами, як НАТО та G7, аби зрозуміти, як саме Кремль дестабілізує інформаційне поле та маніпулює ним, послаблюючи таким чином Україну та рішучість Заходу. У нас є Система швидкого сповіщення (або Rapid Alert System), яка довела свою ефективність, адже вона дає нам можливість швидко ділитися інформацією з інституціями ЄС, в тому числі з моїми колегами з Європейської комісії, з якими ми тісно співпрацюємо, з державами-членами ЄС, а також з партнерами. Йдеться про обмін аналітичними матеріалами та матеріалами з розвінчання дезінформації.
Я наполягаю, будь ласка, поширюйте інформацію про існування цього сайту, на якому можна знайти приклади сотень випадків дезінформації.
Ми активізували нашу допомогу регіональним партнерам у боротьбі з втручанням та маніпулюванням інформацією – особливо в регіоні Західних Балкан, що наразі систематично стає мішенню подібних кампаній.
Та найголовніше те, що
ми змусили зловмисників заплатити за свої дії, зокрема шляхом заборони мовлення Russia Today та Sputnik на території Європейського Союзу. Адже вони не є незалежними ЗМІ. Натомість, це інструменти, зброя в екосистемі маніпуляцій Кремля.
Я хочу зупинитися на цьому детальніше, оскільки лунала критика про те, що ми намагаємося обмежити свободу інформації. Давайте задумаємося над тим, що таке інформація і що таке зазначені ресурси. Я хотів би підкреслити, в чому полягає суть цього питання. Ми не намагаємося вирішувати, що правда, а що брехня. Я не міністр правди; у нас немає міністрів правди. Але ми повинні звернути увагу на іноземних суб’єктів, які навмисно та злагоджено намагаються маніпулювати нашим інформаційним середовищем для досягнення своїх цілей і нанесення нам шкоди.
Демократія – це система, що функціонує на основі інформації. Інформація – це «паливо», на якому працює демократія. Громадяни вибудовують свою поведінку на основі інформації, яку вони отримують.
Якщо інформація є недосконалою, то й демократія теж буде недосконалою. Якщо інформація систематично упереджена та забруднена брехнею, громадяни не зможуть повністю зрозуміти реальність, а їхні політичні судження є упередженими.
Тому ми повинні дбати про те, аби інформація була захищеним активом. Коли ви купуєте м’ясо в супермаркеті, у вас є гарантії щодо якості цього продукту, щоб його споживання не спричинило захворювання. Аналогічним чином, повинна бути певна гарантія того, що інформація не засмічує уми людей.
Демократія функціонує на основі інформації, тому Росія створила Sputnik. Але
Sputnik – це не безневинне медіа, яке має певне бачення реальності. Sputnik був створений указом Президента Росії з метою інформування про російську державну політику за кордоном. За словами головного редактора Russia Today, дане медіа здатне вести інформаційну війну проти всього західного світу.
Обидва канали [Sputnik і Russia Today] сприяють діяльності і беруть участь в операціях впливу за допомогою кібертехнологій. Вони, зокрема, долучаються і до тих операцій, які пов’язують з російською військовою розвідкою, сумнозвісним ГРУ.
Аби мати змогу в майбутньому реагувати рівноцінно швидко та рішуче, я внесу на розгляд новий механізм, який дозволить нам накладати санкції на ці зловмисні суб’єкти дезінформації. Це буде частиною ширшого набору інструментів, над розробкою якого ми зараз працюємо, аби ще більше підсилити нашу спроможність до дії. Цей набір інструментів буде структурований за чотирма перехресними вимірами задля покращення нашої поінформованості про ситуацію.
По-перше, шляхом нашої підтримки незалежних медіа і громадянського суспільства в третіх країнах, а також посилення спроможностей наших Представництв в галузі ведення стратегічних комунікаційних ми одночасно підвищуємо нашу стійкість і стійкість наших партнерів.
По-друге, з метою зриву означеної шкідливої діяльності та реагування на неї за допомогою законодавчих інструментів існує Кодекс практик та Закон про цифрові послуги, про які більше розповість Віцепрезидентка [з питань цінностей та прозорості, Вера] Йоурова[SG1] .
І останнє, проте не менш важливе – безперервна дипломатична відповідь та інструменти в рамках cпільної зовнішньої політики і політики безпеки.
У нашій зовнішній політиці ми маємо ввести поняття інформаційних битв.
З початком пандемії я започаткував словосполучення «битва наративів». Ця битва наративів щодня набуває все більшого значення. Погляньте, що відбувається в Африці. Що ви думаєте? На людей впливає те, що їм говорять. Урешті-решт це виходить на політичний рівень і, в підсумку, перетворюється на голоси в міжнародних інституціях.
Все це підводить мене до згадки про звіт Спеціального комітету Європарламенту з питань іноземного втручання в демократичні процеси ЄС, включно з дезінформацією (INGE), який я дуже вітаю. Цей звіт демонструє визнання тієї роботи, яку моя служба виконує та постійно розширює з тих пір, як ми отримали відповідний мандат від [Європейської] Ради у 2015 році. Хочу вас запевнити, що ми дослухаємося до ваших рекомендацій, включно з пропозицією щодо нових структур, які зроблять нашу роботу ще більш ефективною та сталою.
Я дуже вдячний вам за підтримку. Ви надаєте важливу допомогу нашим командам зі стратегічної комунікації, робота яких зосереджується на країнах Балкан та країнах на нашому східному кордоні. На жаль, все це зараз постійно в новинах.
Дякую вам за вашу підтримку. Ми працюємо разом. Це надважлива боротьба за демократію. Дозвольте мені ще раз зазначити, що демократія – це система, яка працює, ґрунтуючись на інформації, якою володіють громадяни. Саме тому ми мусимо захищати свободу інформації та боротися з дезінформацією.