З 13 по 28 березня в Україні пройшли традиційні Дні франкофонії. Минулого року фестиваль різноманітних заходів із популяризації французької мови у світі відзначив 50-річчя. Через пандемію частина їх була скасована або перенесена, проте було прийняте рішення продовжити святкування й у 2021 році.
У Запоріжжі в рамках Днів франкофонії у хабі «Платформа спільних дій» французький культурний центр «Альянс Франсез Запоріжжя» організував конференцію на тему «Французька як вектор європейської інтеграції. Наші надії та зобов’язання». У ній взяли участь представники освітніх структур міста і Посольства Франції в Україні.
Начальник управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації Артур Бойко відзначив, що невід’ємною частиною Угоди про асоціацію Україна-ЄС є поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі. У розвитку партнерських зв’язків як ніколи стає важливим добре розуміння мови співрозмовника. Оскільки французькою в світі розмовляє 300 мільйонів людей, вона займає друге місце серед найуживаніших мов економічних відносин [після німецької] та третє місце серед мов ділового спілкування [після англійської та китайської], зрозуміло, що її вивченню має приділятися велика увага.
Представниці обласного та міського департаментів освіти і науки Галина Субота та Наталія Вітковська познайомили учасників конференції з цифрами. У Запорізькій області у 441 групі французьку поглиблено вивчають 6039 учнів, а загалом [як першу, другу чи третю іноземну] – більше 170 тисяч школярів. Основними осередками поглибленого вивчення є обласний центр та Гуляйпільська міська громада. Викладають предмет 55 вчителів.
Обидві посадовиці відзначили, що за останні три роки кількість і учнів, і вчителів французької дещо зменшилася. Це почасти пов’язано з тим, що за умов розширення академічної свободи та адміністративної автономії вибір іноземної мови належить до компетенції директорів навчальних закладів, які орієнтується на потреби учнів та їхніх батьків.
Поза тим, присутні на конференції директори шкіл з поглибленим вивченням французької, а також декан факультету іноземної філології ЗНУ Галина Морошкіна розповіли про помітні успіхи своїх вихованців та викладачів.
Аташе з питань співробітництва в галузі французької мови Поль Сулігу відзначив, що, хоча англійська за популярністю є першою у світі, для кар’єри сучасній людині недостатньо володіти однією іноземною. Тому Французький інститут разом з Гете-інститутом [Німеччина] та Британською Радою [Великобританія] співпрацюють, допомагаючи у розробці програм для Нової української школи.
Водночас Посольство Франції, звісно, шукає шляхи щодо популяризації своєї мови. З цією метою торік була укладена адміністративна угода між міністром Європи та закордонних справ Французької Республіки та Міністром освіти і науки України щодо підтримки викладання французької мови в Україні. Там є цілий комплекс заходів, включаючи збільшення кількості годин, впровадження білінгвальних секцій, викладання окремих предметів французькою тощо.
Особливу увагу приділено збереженню мережі шкіл з викладанням французької шляхом створення Мережі досконалості [початкові школи, ліцеї та гімназії], партнерами якої виступають відповідні французькі заклади.
У Запоріжжі в цю мережу уже входить гімназія № 50, готується до вступу Класичний ліцей.
Про можливості стажування та підвищення кваліфікації розповіла кураторка Програми PROFLE+ Жюльєт Може. З 2016 року за цією програмою новітніми методиками поступово оволодівали тьютори та викладачі «Альянс Франсез», з минулого року вона розповсюджується на викладачів університетів. З французької сторони, після тривалого часу онлайн-спілкування восени до України мають приїхати стажери, які будуть викладати у наших школах та вишах.
Про інші проєкти в рамках франкофонії розповіла кураторка цього напрямку Бландін Отен. Цього року для школярів та студентів було запропоновано велику кількість освітньо-культурних заходів, у тому числі створення відеороликів з екологічних нахилом, на який надійшло більше ста робіт. За іншими подіями можна слідкувати на сторінці франкофонії у Фейсбуці та Інстаграмі.
Президент «Альянс Франсез Запоріжжя» Людмила Богдановська наголосила, що конференція є практичною, та запропонувала користатися базою, яку напрацював наш французький культурний центр. А це безкоштовний абонемент до сучасної Культуротеки [педагогічні матеріали та інші ресурси як у друкованому, так і цифровому вигляді], креативні техніки професійних викладачів, які мають по сім-дев’ять стажувань у Франції, досвід проведення квестів та днів відкритих дверей, цікавих ознайомчих візитів до навчальних закладів. В «Альянс Франсез Запоріжжя» студенти старших курсів ЗНУ можуть проходити педагогічну практику, а усі бажаючі – отримувати інформацію про культурні та освітні заходи в межах поширення французької мови.
У підсумку учасники конференції виробили конкретні кроки з підвищення цікавості до французької.
Ганна Чуприна