ДЕНЬ 562-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 562 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 114 днів.
Міжнародний день солідарності журналістів було засновано 1958 року в Бухаресті, на 4 конгресі Міжнародної організації журналістів.
За задумом депутатів конгресу, цього дня журналісти всіх країн і видань мають демонструвати світові свою згуртованість, особливо у справі захисту своїх прав.
Підставою для вибору дати Дня послужили трагічні події. 8 вересня 1943 року в Німеччині було страчено чехословацького журналіста, письменника-антифашиста Юліуса Фучика. 24 квітня 1942 року він був разом із шістьма іншими членами визвольного руху заарештований гестапо.
Юліус Фучик став відомим усьому світові своєю книжкою “Репортаж із зашморгом на шиї”, написаною ним у катівнях празької в’язниці.
Після його смерті книгу переклали 70 мовами світу, а з 1958 року день смерті Юліуса Фучика почали відзначати як Міжнародний день солідарності журналістів.
8 вересня відзначають Міжнародний день грамотності
//uamodna.com
Міжнародний день грамотності було засновано ЮНЕСКО 1966 року за рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неписьменності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року, з метою нагадати про важливість грамотності в житті людей і суспільства та про необхідність зміцнення зусиль з її поширення.
Фото: Pexels
Дата святкування 8 вересня – день урочистого відкриття цієї конференції.
Головна мета Дня – активізувати зусилля міжнародного співтовариства щодо поширення грамотності, однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО, як інструменту розширення прав і можливостей окремих осіб, громад і спільнот.
Іменини: Адріян, Віктор, Георгій (Юрій), Дмитро, Петро, Роман, Наталія, Марія.
Талісманом людини, народженої 8 вересня, є перли. Це каміння органічного походження, яке вже близько чотирьох тисяч років зараховують до коштовностей. Здавна вірили, що перли допомагають позбавити проблем із шлунком.
Цього дня народилися:
- 1896 рік – український письменник доби Розстріляного Відродження Олександр Соколовський;
- 1916 рік – український архітектор Григорій Слуцький;
- 1953 рік – оперна співачка, народна артистка України Лідія Забіляста.
Пам’ятні дати 8 вересня
- 70 рік – римські війська Тита Флавія здобули Єрусалим, знищили місто і Другий Єрусалимський храм;
- 1296 рік – у Флоренції відбувається урочиста церемонія закладання собору Санта-Марія-дель-Фйоре (собор Діви Марії з квіткою);
- 1504 рік – у Флоренції на площі Сіньйорії встановлюють 5-метрову статую “Давид” роботи Мікеланджело Буонарроті;
- 1522 рік – завершують першу навколосвітню подорож, почату під керівництвом Фернана Магеллана;
- 1529 рік – османські війська беруть Буду (Королівство Угорщина);
- 1664 рік – Нова Голландія, нідерландська колонія в Північній Америці (сучасні штати Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Делавер), цілковито переходить під контроль англійців;
- 1760 рік – останній французький генерал-губернатор Канади Водрейль здає Монреаль британцям;
- 1791 рік – у паризькому Луврі художники вперше виставляють на огляд свої картини;
- 1796 рік – Наполеон розбиває австрійців у битві біля Бассано (Ломбардія);
- 1886 рік – засновано Йоганнесбург, нині найбільше місто ПАР;
- 1888 рік – відбувається перший матч Англійської футбольної ліги;
- 1914 рік – біля села Воля-Висоцька (тепер Жовківський район, Львівська область) штабскапітан Петро Нестеров здійснює перший в історії повітряний таран, під час якого гине і він, і екіпаж австрійського літака;
- 1919 рік – поет Ґабріеле д’Аннунціо на чолі загону італійських націоналістів захоплює місто Фіуме (Королівство Сербів, Хорватів і Словенців) і проголошує його незалежною “Республікою Фіуме”;
- 1943 рік – король Віктор Еммануїл III оголошує про капітуляцію Королівства Італія перед військами союзників;
- 1951 – У Сан-Франциско представники 48 країн підписали мирний договір з Японією за підсумками Другої світової війни. СРСР у цій акції участі не брав, і досі Росія як його спадкоємиця формально перебувала у стані війни з Японією;
- 1952 рік – виходить перше книжкове видання повісті Ернеста Гемінґвея “Старий і море”;
- 1989 рік – у Києві засновують Народний рух України за перебудову;
- 1991 рік – у Києві реєструють найвищу температуру повітря 32 °C для цього дня року;
- 1993 рік – створюють Всесвітню організацію міст культурної спадщини ЮНЕСКО;
- 2005 рік – Президент України Віктор Ющенко своїми Указами відправляє у відставку уряд Юлії Тимошенко, а також звільняє із займаних посад секретаря Ради національної безпеки й оборони України Петра Порошенка, голову СБУ Олександра Турчинова, президента Національної телекомпанії України Тараса Стецьківа та голову Державної митної служби Володимира Скомаровського.
Церковне свято
Православна церква – Різдво Пресвятої Богородиці. Ікони Софії Премудрості (Київської).
8 вересня за новим церковним календарем відзначають велике свято – Різдво Пресвятої Богородиці. Це одне з найбільш значущих свят, яке належить до дванадесятих.
Батьки Богородиці, Іоаким і Анна, не мали дітей понад 20 років. Вважалося, що так вони покарані Богом. Був випадок, коли Іоакиму навіть заборонили принести жертву на свято, тому чоловік пішов у пустелю. Там йому з’явився Янгол – він приніс звістку про швидке народження доньки. Про це Янгол сповістив і Анну.
Оскільки дитина була довгоочікуваною, то Анна і Іоаким дали обітницю присвятити дочку Господу. Дівчинку назвали Марією, і на третій рік ввели її в Єрусалимський храм, де вона виховувалася. Там її зустрів Захарія, майбутній батько Івана Хрестителя. У храмі дівчинка прожила до 12 років, за іншими джерелами до 14. Пізніше в подружжя Марії завдяки знаменню – розквітлому посоху – був обраний вдівець Йосип Обручник.
Свято Різдва Богородиці відзначають з кінця VI – початку VII століття. Відзначають його через 9 місяців після свята Зачаття Діви Марії.
Свято відзначають 8 вересня за новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року).
Католики святкують Різдво Діви Марії.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/933653.html
https://tsn.ua/other/yake–8-veresnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2404249.html