30 серпня: народне свято, традиції, поради, заборони

493
VIEWS

 

У цей день існував звичай спалювати на задньому дворі старі речі, щоб разом з ними у вогонь пішли хвороби, скорботи та печалі.

 

Православне свято Мирон Вітрогон відзначається 30 серпня (17 серпня за старим стилем) кожного року. В цей день в храмах вшановують пам’ять святого Мирона, який служив пресвітером в Ахаї, інформує Ukr.Media.

Не слід плутати день Мирона Вітрогона 30 серпня з Мироном Вітрогоном раннім, який відзначається в пам’ять про святителя Мирона Крітського 21 серпня.

На Мирона Вітрогона в давні часи народ завжди звертав увагу на погодні прикмети. Наприклад, люди вірили, що якщо у цей день вранці випала роса і піднявся туман, то погоди можна чекати хорошої.

30 серпня в селах було заведено піти у двір до вдови та запитати, чи не треба чимось допомогти. Не забували й про будинки, де не було господаря.

Мирон походив зі знатного роду, але був дуже лагідною вдачею. Він прославився своїм благочестям і добрим ставленням до людей.

https://argumenti.kg/uploads/posts/2022-08/thumbs/1661010739-1.png

(argumenti.kg/novosti)

 

Одного разу до храму, де служив Мирон, увірвався місцевий правитель Антипатр, щоб захопити християн і віддати їх на муки в покарання за їх віру. Мирон перешкодив йому докорами та посмів в обличчя Антипару сказати про неправедність його намірів. На це правитель наказав спочатку катувати Мирона, а потім жбурнути у вогонь розжареної печі. Коли ж той вийшов з неї, явно не зачеплений вогнем, він наказав труїти його дикими звірами, але хижаки були з мучеником добрими та ласкавими тваринами. Тоді Антипатр сам убив святого.

Традиції та обряди на Мирона Вітрогона

Про цей день предки говорили: «Прийшов Мирон, почав вітрів гон». Починали віяти сильні вітри, які зривають з дерев листя. Про те, якою буде погода в найближчі дні (вітряною або безвітряною) судили заздалегідь — з дня Тихона: «Тихон дме тихо — і Мирон відпочиває». Цей день вважався початком активного листопада. Перше дерево, якого стосувався подих осені — це береза, за нею починали втрачати листя в’яз, липа, черемха. До 30 серпня селяни повсюдно намагалися закінчити польові роботи, оскільки вже жили в очікуванні осіннього бездоріжжя.

На Мирона Вітрогона в селах існувала традиція влаштовувати допомогу вдовам. Під час неї всі жителі села збиралися разом для того, щоб допомогти вдовам і сиротам. Жінки допомагали робити заготовки на зиму, прибирали в хаті, чоловіки ж зорювали землю, сіяли озимі, лагодили дах, рубали дрова.

Кожна сім’я 30 серпня приносила знедоленим щось з власних запасів: хтось ніс капусту, огірки та цибулю, хтось — борошно і зерно, хтось — відріз тканинного льону або шерсть.

Наші пращури говорили: «На вдові у двір хоч тріску кинь». З осені і весни допомога вдовам на Русі була звичайною справою, кожен житель села вважав своїм обов’язком допомогти знедоленим і вдовам.

Зазвичай допомога вдовам закінчувалися спільним обідом, який теж збирався і готувався в складчину.

Прикмети на Мирона Вітрогона

  • На сході сонця небо червоне — прикмета того, що погода буде непостійною.
  • Вранці — туман і роса, значить погода буде гарна.
  • Якщо на Мирона вітер дме поривами, то очікується тиха погода, якщо ж дме безперервно, то найближчим часом буде негода.
  • Сонце сідає в хмари — в найближчі дні дощитиме.
  • Останній журавель полетів 30 серпня — значить, на свято Покрови буде достатньо холодно.
  • На Мирона не посієш — на наступний рік збереш одні квіточки.
  • Сажа з комину падає — до сирої погоди.
  • Полум’я гасової лампи іскриться і схоже на гриб — до дощу.
  • Зірки здаються маленькими — до зміни напрямку вітру і негоди.
  • Жаби виходять на сушу і стрибають — до туману або перед дощем.
  • Якщо нічний туман не стелиться по поверхні води, а піднімається вгору, це віщує погіршення погоди.

ukr.media/culture/400248/

Новини від МИГа mig.com.ua в Telegram та Instagram та facebook. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/migcomua та facebook та  Instagram

Related Posts

Next Post

Публікації

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/migcomua