ДЕНЬ 582-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 582 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 94 дні.
Всесвітній день моря – одне з міжнародних свят у системі Організації Об’єднаних Націй. Відзначається з 1978 року за рішенням 10 сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації.
До 1980 року його відзначали 17 березня, а потім його дату вирішено було перенести на один із днів останнього тижня вересня.
http://ecolog.khnu.km.ua
Мета Всесвітнього дня моря – привернути увагу міжнародної громадськості до того, якої непоправної шкоди морям і океанам завдають перелов риби, забруднення водойм і глобальне потепління, а також до актуальних проблем збереження біологічних, природних і рекреаційних ресурсів морів для майбутніх поколінь.
28 вересня в Україні і світі святкують Міжнародний день загального доступу до інформації.
Доступ до інформації дуже важливий. Адже вона допомагає зробити вибір чи сформувати свою думку з будь-якого приводу. Вперше на державному рівні доступ до інформації був відкритий китайським імператором Тай-Цзуном, який жив у VII столітті та був прихильником конфуціанства. Він створив відділ чиновників, в обов’язки яких входило викриття недбалої роботи і хабарів державних посадовців та оприлюднення цих фактів.
А ще 28 вересня Міжнародний день права знати.
Подію створили 2002 року у Болгарії під час конференції громадських організацій, які спеціалізуються на захисті свободи інформації. 2015 року свято було офіційно затверджене ЮНЕСКО. Цікаво, що Україна була однією з держав-засновниць Міжнародного дня права знати.
28 вересня у Китаї – День народження Конфуція, у Чехії – День святого Вацлава – День чеської державності.
Як назвати дитину, яка народилася 28 вересня
Іменини: Олександр, Олексій, Анатолій, Ганна, Афанасій, Валентин, Василь, В’ячеслав, Георгій, Григорій, Єфрем, Іван, Іларіон, Ілля, Ісаакій, Кирило, Макар, Марія, Марк, Матвій, Мойсей, Прохор, Сергій, Тетяна, Уляна, Федір, Харитон.
Талісманом людини, народженої 28 вересня, є берил. Камінь відомий з давнини. Ще жителі Стародавнього Єгипту виготовляли з нього прикраси. Здавна вірили, що берил допомагає лікувати проблеми, пов’язані з жіночим здоров’ям.
Цього дня народилися:
- 1929 рік — український поет, письменник, політик Дмитро Павличко;
- 1936 рік — український літературознавець, краєзнавець, історик Гаврило Чернихівський;
- 1941 рік — український художник-пейзажист, портретист Олександр Яловенко.
Пам’ятні дати 28 вересня
- 1066 рік — нормани на чолі з Вільгельмом Завойовником вторгаються до Королівства Англія;
- 1618 рік — у Брюсселі відкривають перший у світі ломбард;
- 1651 рік — між Богданом Хмельницьким і Річчю Посполитою укладають Білоцерківський мирний договір;
- 1870 рік — війська Пруссії захоплюють Страсбург;
- 1968 рік — пісня гурту “Бітлз” “Hey Jude” на дев’ять тижнів очолює американський гітпарад;
- 1979 рік — припинено існування СЕНТО — Організації Центрального договору;
- 1994 рік — у Франції відбувається прем’єра фільму “Леон-кілер”;
- 1999 рік — бразильський футболіст Рональдо призначений послом миру в Косові;
- 2001 рік — Кофі Аннан стає Нобелівським лавреатом;
- 2002 рік — мати відомого голлівудського актора Сільвестра Сталлоне приїжджає до Одеси.
Церковне свято – Православна церква вшановує пам’ять преподобного Харитона Сповідника.
Цього дня відзначається пам’ять преподобного Харитона Сповідника, який жив у 3-4 століттях в Іконії (місто в Малій Азії). За часів гонінь на християн, влаштованих імператором Авреліаном, він постраждав за віру. Язичники жорстоко побили мученика і ув’язнили в темницю, звідки він вийшов лише за правління імператора Тацита.
Отримавши свободу, Харитон вирушив у Святу Землю, але недалеко від Єрусалима його схопили розбійники і привели у свою печеру. Від смерті святого врятувала змія, яка отруїла вино. Розбійники випили його і померли, а Харитон залишився жити в печері, де влаштував церкву. Незабаром у нього з’явилися послідовники, з яких склалася громада. Християни утворили Фаранську лавру, першу чернечу обитель в Іудейській пустелі.