ДЕНЬ 1188-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1188 RUSSIAN AGRESSIO
1648 рік — Військо Запорозького козацтва на чолі з Богданом Хмельницьким здобуло переконливу перемогу над силами Речі Посполитої в битві під Корсунем — одному з ключових епізодів Національно-визвольної війни;
dnipr.kyivcity.gov.ua/news/do-375-i-richnitsi-bitvi-pid-korsunem
26 травня 1648 • У балці Горіхова Діброва біля Корсуня козацько-татарські загони Богдана Хмельницького і Тугай-бея вщент розбили польське військо гетьмана коронного Миколая Потоцького, який разом зі свої заступником Марціном Калиновським і кількома десятками вельмож був узятий у полон.
Ця перемога відкрила козакам шлях на Білу Церкву, яка стала центром повстання, що охопило Київщину та Поділля.
Річниця битви під Корсунем
26 травня кожного року Україна відзначає важливу пам’ятну дату – Річниця битви під Корсунем.
dnipr.kyivcity.gov.ua/news/do-375-i-richnitsi-bitvi-pid-korsunem
Протистояння між українським військом на чолі з Богданом Хмельницьким та армією Речі Посполитої під командуванням Миколи Потоцького відбулось саме цього дня у 1648 році.
Корсунська битва
cherkasy.biz/news/587/
Корсунь – це українське місто, яке розташоване в Черкаській області.
Армія Хмельницького (15 тисяч людей) разом із загоном кінноти кримських татар (3 тисячі) добре підготували пастку та заманили туди польське військо, в результаті чого козацька-татарська армія розгромила Річ Посполиту всього лиш за 4 години.
uk.wikipedia.org/wiki/Корсунська_битва
З 20 тисяч поляків залишилось тільки півтори тисячі.
Це стало початком Національно-визвольної війни за Україну.
Корсунська битва – справжній зразок стратегії й тактики, доказ талановитості Богдана Хмельницького. 26 травня – день, коли кожен українець повинен згадати про вагомість цієї битви для народу.
26 травня в Україні і світі святкують Всесвітній день рудих. Це день тих, хто носить на голові справжнє полум’я — людей із рідкісним, природним рудим кольором волосся. І хоча офіційного статусу це свято не має, воно завоювало любов і увагу мільйонів.
Руде волосся — велика рідкість. Усього 1–2% населення планети мають такий колір волосся. Це результат мутації гена MC1R, що виникла тисячі років тому. Організм рудих по-особливому реагує на біль і деякі медичні препарати. Це вже доведено науково. У цей день світ стає трохи теплішим — і не через погоду. Просто це час, коли рудоволосі сяють на повну, а всі інші — дякують їм за це світло.
Також 26 травня Всесвітній день лінді-хопу. Це вшанування танцю, який народився в серці джазової культури Гарлему, і водночас — пам’ять про легендарного танцівника і новатора Френкі Меннінга. Саме він став тим натхненником, завдяки якому цей запальний свінговий стиль живе і розквітає вже понад століття.
Лінді-хоп — це не просто танець. Це справжній вибух емоцій і музики, поєднання свободи, імпровізації і грації. Виник він у 1920-х–30-х роках серед афроамериканської спільноти Нью-Йорка, і швидко став уособленням епохи свінгу. Цей стиль вражає своїми акробатичними трюками, легкістю рухів і шаленою енергією, яку неможливо стримати. Лінді-хоп — це мова тіла, що розповідає історії про радість, любов і життєву силу.
А ще 26 травня Всесвітній день Дракули (World Dracula Day). Дата святкування обрана на честь виходу першого роману Брема Стокера під назвою «Дракула», що відбулось саме цього дня у 1897 році. Щороку у цей день шанувальники готики, літератури, вампірів і старовинних замків відзначають це неофіційне, але все більш популярне свято.
Дракула — це не просто вигаданий герой, а справжній культурний феномен, народжений із роману Брема Стокера 1897 року. Цей таємничий вампір, що харчується кров’ю і володіє надприродними силами, став символом темної романтики і страху, об’єднавши в собі моторошність і чарівність.
Влад III Дра́кула (*14 листопада 1431 — †січень 1477) — князь Волощини в 1448, 1456–1462, 1476 роках. Дракула – означає син дракона або маленький дракон. Прізвище успадкував від батька, котрий був причетний до елітного лицарського Ордену Дракона.
uk.wikipedia.org/wiki/Влад_III_Дракула
Влад III Дракула
рум. Vlad al III-lea Țepeș Drăculeaрум.Vlad al III-lea Țepeș
Образ Дракули має історичні корені — він натхненний реальною постаттю Влада Цепеша, жорстокого володаря Валахії, але Стокер перетворив його на легенду, що живе вічно у світі літератури та кіно.
Як назвати дитину, яка народилася 26 травня
Іменини: Георгій, Іван, Карп, Олена.
Талісманом людини, народженої 26 травня є лазурит. Ще в стародавньому Єгипті та Межиріччі лазурит вважали “каменем царів”.
Його вживали не лише як прикрасу, а й як оберіг. Вважалося, що той, хто носить лазурит, притягує вдачу, повагу оточення та легкий шлях до успіху в будь-яких починаннях.
Цього дня народилися:
- 1936 рік — Віталій Коротич, український письменник і публіцист, головний ексредактор “Огонька”;
- 1957 рік — Богдан Бенюк, український актор;
- 1980 рік — Микола Палас, офіцер Збройних сил України, учасник війни на сході України. Герой України.
Пам’ятні дати і події 26 травня
185 років від дня виходу у світ першої поетичної збірки Т. Шевченка «Кобзар»;
180 років від дня народження Володислава Федоровича [1845-1917], публіциста, освітнього, культурно–просвітницького та громадсько–політичного діяча, діяча, мецената.
- 1648 рік — Військо Запорозького козацтва на чолі з Богданом Хмельницьким здобуло переконливу перемогу над силами Речі Посполитої в битві під Корсунем — одному з ключових епізодів Національно-визвольної війни;
- 1093 рік — На берегах річки Стугна військо київського князя Святополка Ізяславича зазнало нищівної поразки від половців.
- Після битви Святополка змусили взяти шлюб із донькою хана Тугоркана — як умову миру та політичної залежності;
- 1620 рік — Київське Богоявленське братство отримало особливий статус ставропігії, підпорядковуючись безпосередньо Єрусалимському патріархові Теофану III, що стало важливою віхою в історії українського православ’я;
- 1644 рік — У ході Війни за незалежність Португалії обидві сторони — Португалія та Іспанія — оголосили про свою перемогу в битві під Монтіхо, що спричинило подальше загострення конфлікту;
- 1821 рік — У розпалі грецького визвольного руху проголошено створення Пелопоннеського сенату — першого органу самоврядної влади грецьких повстанців;
- 1879 рік — Підписано Гандамакську угоду, яка закріпила формальне створення Афганської держави під британським впливом, завершивши одну з фаз Великої гри в Азії;
- 1895 рік — Під час архієрейського візиту до Білого Каменю митрополит Сильвестр Сембратович освятив наріжний камінь під майбутню муровану церкву. Її будівництво завершили 1901 року, коли храм освятив митрополит Андрей Шептицький;
- 1896 рік — Вперше оприлюднено біржовий індекс Доу-Джонса — майбутній ключовий показник економічної динаміки США;
- 1918 рік — Грузія проголосила незалежність, формально вийшовши зі складу Російської імперії й утворивши Демократичну Республіку Грузія;
- 1927 рік — Завершено виробництво легендарного автомобіля Ford Model T. З конвеєра зійшов останній, п’ятнадцятимільйонний екземпляр;
- 1940 рік — Після кількаденної оборони у Другій світовій війні завершилася облога французько-британського гарнізону в Кале — союзники капітулювали перед нацистськими військами;
- 1953 рік — У сумнозвісному Горлагу (Норильськ) розпочалося Норильське повстання політв’язнів, більшість з яких були українцями. Це стало одним із перших масових актів опору радянській репресивній системі;
- 1966 рік — Британська Гвіана отримала незалежність від Великої Британії, прийнявши нову назву — Гаяна;
- 2014 рік — Відбувся перший бій за Донецький аеропорт. Українські підрозділи здійснили успішний наступ і вибили проросійських бойовиків з обох терміналів летовища, започаткувавши одну з найгероїчніших оборон сучасної війни.
Джерела:
https://tsn.ua/other/iake-26-travnia-sviato-vse-pro-tsey-den-iake-tserkovne-sviato-shcho-ne-mozna-robyty-2834270.html
daytoday.ua/26-travnia