ДЕНЬ 518-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСЇ – DAY 518 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 158 днів.
26 липня в Україні та світі відзначають неофіційне професійне свято – День парашутиста (скайдайвера), яке вперше відзначили у 1930 році.
Парашут у сучасному вигляді з’явився завдяки Луї-Себастьяну Ленорману наприкінці 18 століття.
Щороку 26 липня шанувальники першої у світі штучної мови відзначають День есперанто.
Цю знакову систему створив окуліст Людвік Маркович Заменхоф.
Спілкування з людьми різних національностей підштовхнуло його до створення мови, яку могла б зрозуміти будь-яка людина на планеті.
Засновник мови Людвіг Заменгоф – http://historianovest.blogspot.com
Першу працю Людвік Заменхоф опублікував під псевдонімом Есперанто. Це ім’я, яке перекладається як “Надія”, незабаром стало назвою самої мови.
Саме 26 липня 1887 року Людвіг Заменгоф опублікував підручник з есперанто – так звану “Першу книгу”. Роботу над виданням він розпочав ще гімназистом і вже у 1878 році познайомив своїх однокласників із намітками майбутньої мови.
Остаточний проєкт підручника був готовий у 1885 році, але протягом двох років Заменхоф намагався знайти видавництво, яке випустило б підручник. 26 липня книгу надрукували в друкарні Кельтера у Варшаві.
фото з відкритих джерел
Незважаючи на те, що сьогодні жодна держава офіційно не затвердила цю мову, в 1921 вона була рекомендована Французькою академією наук, в 1954 – ЮНЕСКО.
У 1985 році ЮНЕСКО звернулася до держав, що входять до неї, та до міжнародних організацій, з пропозицією запровадити навчання есперанто у школах та використовувати цю мову у міжнародному співробітництві. І щороку сотні міжнародних конференцій та зустрічей проводяться на есперанто без перекладачів.
Наразі пропонується перейменувати це свято на День есперанто-літератури, День есперанто-книги або День есперанто-культури.
У США створено Федеральне бюро розслідувань
Федеральне бюро розслідувань (ФБР) – наступник створеного 26 липня 1908 року у міністерстві юстиції США бюро розслідувань.
Нинішню назву воно отримало у 1935 році. ФБР належить до системи міністерства юстиції та Розвідувальної спільноти США, підпорядковане генеральному прокурору та одночасно директору Національної розвідки.
Основними сферами діяльності ФБР є боротьба з тероризмом та організованою злочинністю, контррозвідувальна робота, боротьба з наркобізнесом та тяжкими злочинами проти людини, а також розслідування порушень цивільних прав.
ФБР бере активну участь у програмах міжнародного співробітництва у цих сферах. Пости зв’язку ФБР існують при посольствах США у 34 країнах.
26 липня День дядька та тітки.
daytoday.ua/podiya
Позитивне сімейне свято, яке є найбільш популярним в США, Мексиці, Колумбії.
Тітка і дядько — близькі родичі, які нерідко беруть безпосередню участь у вихованні своїх племінників.
В багатьох випадках їхня роль недооцінена.
Іменини: Антон, Гаврило, Степан, Юліан
Талісманом людини, народженої 26 липня, є обсидіан. Відомий від давніх часів. Це магматична гірська порода, яку ще називають вулканічним склом. Здавна обсидіан вважали потужним поглиначем енергії, а також талісманом від невдач.
Цього дня народилися:
- 1931 рік — український літературознавець, критик, громадський діяч, дисидент радянських часів, Герой України, академік НАНУ Іван Дзюба;
- 1943 рік — український журналіст, письменник Володимир Петрович Андрущенко;
- 1958 рік — українська письменниця Галина Василівна Пагутяк.
Пам’ятні дати 26 липня
- 657 рік — перша ісламська громадянська війна: відбувається Сіффінська битва — війська під проводом халіфа Алі ібн Абу Таліба зходяться у битві з повстанською армією сирійського губернатора Муавійї I;
- 811 рік — у битві з болгарами (болгарський хан Крум) гине візантійський імператор Нікіфор I Фока;
- 1309 рік — Генріха VII папа Климент V визнає королем Священної Римської імперії;
- 1573 рік — японський військовик Ода Нобунаґа виганяє із Кіото сьоґуна Асікаґу Йосіакі;
- 1600 рік –– місто Горохів (Волинь) отримує Магдебурзьке право;
- 1648 рік — під Старокостянтиновим козацькі полки на чолі з Максимом Кривоносом розбивають польське військо Яреми Вишневецького;
- 1657 рік –– Іван Виговський стає на Чигиринській раді новим гетьманом до часу повноліття Юрія Хмельницького;
- 1676 рік –– у Чигирині, в монастирі Св. Трійці, помирає Йосип Нелюбович-Тукальський, православний митрополит Київський, Галицький та всієї Руси від 1663 року;
- 1708 рік — за наказом гетьмана Івана Мазепи поблизу Білої Церкви страчують полковника Василя Кочубея, за зраду на користь Петра I;
- 1866 рік — у Нікольсбурзі підписують мирну угоду між Австрійською імперією та Королівством Пруссія;
- 1887 рік — у Варшаві публікують перший підручник міжнародної мови есперанто “Международный языкъ”;
- 1913 рік — австрійський уряд скасовує конституцію Королівства Богемія;
- 1919 рік — махновці вбивають отамана українського війська за часів Громадянської Війни Матвія Григор’єва;
- 1929 – У СРСР на екрани виходить фільм Олександра Довженка “Арсенал”;
- 1941 рік — у Канаді засновують Українське товариство допомоги Батьківщині;
- 1945 рік — на маріупольському заводі “Азовсталь” відбудовується перша домна;
- 1946 – В УРСР створено Товариство охорони довкілля;
- 1948 рік — Велика Британія та США підписують умови реалізації “плана Маршалла”;
- 1971 рік — стартує американський космічний корабель “Аполлон-15”, пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом і Дж. Ірвіном, який 30 липня здійснює посадку на Місяць;
- 1990 рік — на посаду міністра внутрішніх справ УРСР вступає Василишин Андрій Володимирович;
- 1995 рік — представники 15 країн Євросоюзу підписують Конвенцію про створення Європолу;
- 1998 рік — компанії Circuit City I Good Guys анонсують новий стандарт цифрового відео — Digital Video Express (DIVX) як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).
Церковне свято
Святкування Собору Архангела Гавриїла
Приводом для встановлення Собору Архангела Гавриїла стала дата освячення храму, спорудженого в Константинополі на честь Гавриїла.
www.youtube.com/watch?v=PdeDy4QGdKM
Архангела Гавриїла шанують як одного із семи головних янголів, служителя Божественної Всемогутності. Він кілька разів згадується у Святому Письмі як вісник Божий. Саме він надихав пророка Мойсея під час написання Книги Буття. Саме він сповіщав пророку Данилові про майбутню долю єврейського народу. І саме Гавриїл повідомив Діві Марії про те, що у неї народиться Син Божий. Тому наступного дня після Благовіщення відзначається собор на честь архангела, який приніс звістку.
За переказами, архангел Гавриїл постійно охороняв Діву Марію під час її земного життя. Так, він з’явився до її чоловіка Йосипа, попередив про задум Ірода винищити немовлят і велів бігти до Єгипту разом із Немовлям та Богородицею. Приходив Гавриїл і до самого Ісуса, коли той молився в Гефсиманському саду, із проханням зміцнити його дух. Згодом дружини-мироносиці отримали від архангела радісну звістку про воскресіння Сина Божого.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/925096.html
https://tsn.ua/other/yake-26-lipnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2376631.html