ДЕНЬ 305-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ- DAY 305 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року залишилося 6 днів.
Відкриття пам’ятника Івану Котляревському в Києві
Іван Котляревський (1769 – 1838) – поет, якого ще називають родоначальником літературної української мови, гарячий патріот рідного краю та відомий громадський діяч. Ретельно вивчав народні традиції, звичаї, обряди та перекази.
Найвідоміші його твори: “Енеїда”, “Наталка Полтавка” та “Москаль-чарівник”. Котляревського високо цінував Тарас Шевченко, який написав вірш “На вічну пам’ять Котляревському”.
Варто зазначити, що відомий український письменник жодного разу не був у Києві, прожив усе життя в Полтаві.
Пам’ятник встановлений у невеликому парку на Лук’янівці, названому на його честь. Хоча за задумом авторів, монумент мали встановити поруч із Музеєм українського мистецтва на вулиці Грушевського. Але через велику вагу (близько 7 тонн) знадобилося укріплення підземних комунікацій, тому пам’ятник відомому українському письменнику встановили на тому місці, де він і зараз.
Монумент Котляревському є бронзовим бюстом письменника, відлитий разом із постаментом-колоною, прикрашеною тематичними рельєфами за мотивами його творів. Висота – 5,5 метрів, що разом із великою вагою роблять його однією з найбільших пам’яток Києва.
У США – День гарбузового пирога.
Дата щороку змінюється, адже свято проводять кожен четвертий четвер листопада.
Перший День подяки відзначався 1621 року, коли англійські колоністи з Плімутської колонії (сучасна територія штату Массачусетс) зібрали свій перший врожай після голодної зими.
Губернатор Вільям Бредфорд вирішив підняти дух своїх підлеглих перед наближенням нової зими. Він проголосив День подяки Богові за те, що Він допоміг їм пережити сувору зиму.
Свято стало спільною подією для пілігримів та індіанців. Адже останні допомогли мешканцям колонії пережити голодні часи. Святкування тривало три дні з молебнями подяки та бенкетами.
1941 року Конгрес США проголосив кожен четвертий четвер листопада Днем подяки. Зараз це національне свято в США, яке має свої традиції та звичаї.
Одна з них – вечеря у колі родини. Серед традиційних страв: запечена індичка під журавлинним соусом та гарбузовий пиріг.
25 грудня відзначають католицьке та лютеранське Різдво. Цього дня, 336 року в Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.
Різдво за новоюліанським календарем
День Народження Ісуса Христа є одним із головних християнських свят. Цього дня — 25 грудня — Різдво святкують не лише західні, а й ціла низка православних церков світу, які на початку 20-х років 20 століття схвалили новоюліанський календар (до 2800 року він співпадатиме з григоріанським).
Католицьке Різдво за своєю важливістю посідає друге місце після Великодня. Його Святкуванню передує період Адвента.
В Україні поширено дату святкування Різдва Христового – 7 січня за юліанським календарем, проте з 2017 року Різдво офіційно відзначають ще й 25 грудня. 18 жовтня 2022 року Православна церква України дозволила святкувати Різдво 25 грудня за новоюліанським календарем. Рішення було ухвалено на засіданні Священного Синоду.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 25 грудня
Які сьогодні іменини: Спиридон, Олександр.
Талісманом людей, народжених 25 грудня, є топаз. Існує повір’я, що цей камінь лікує нервову систему та може захистити власника від простудних захворювань.
За тривалого знаходження топазу під прямими сонячними променями, його колір втрачається і тьмяніє. Цікавий факт: перша інформація про топази з’явилася ще 3 тисячі років тому.
Цього дня народилися
- 1848 рік – український історик, письменник, етнограф Орест Левицький;
- 1895 рік – український композитор Григорій Верьовка;
- 1899 рік – український історик Костянтин Антипович;
- 1904 рік – український режисер Мечислава Маєвська;
- 1905 рік – український кінооператор Олександр Пищиков;
- 1907 рік – американський кіноактор, уродженець теперішньої Тернопільської області Майк (Михайло) Мазуркевич;
- 1907 рік – український прозаїк, драматург Євген Кравченко;
- 1927 рік – український письменник-фантаст, дисидент, громадський діяч Олесь Бердник;
- 1970 рік – Дизель, гітарист української групи “Green Grey”;
- 1973 рік – українська акторка театру та кіно Вікторія Спесивцева.
Пам’ятні дати 25 грудня
- 336 рік – в Римі відбувається перше документально підтверджене святкування Різдва;
- 350 рік – римський імператор Ветраніон відрікся від престолу на користь Констанція;
- 498 рік – королем франків Хлодвигом було прийнято католицизм у Реймсі;
- 597 рік – Августином Кентерберійським та його послідовникам охрещено 10 000 англо-саксів;
- 800 рік – в Римі Папа Лев III коронує франкського короля Карла Великого імператором;
- 1000 рік – Стефан I створює Угорське королівство;
- 1492 рік – Каравела “Санта-Марія”, на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налітає на рифи біля берегів Гаїті;
- 1582 рік – іспанським королем Філіпом II засновано першу в Європі математичну академію;
- 1741 рік – Андерсом Цельсієм винайдена шкала вимірювання температури;
- 1855 рік – в Кінгстоні (Канада) відбувається перша гра в хокей;
- 1950 рік – 4 шотландських студентів із університету Глазго вкрали з Вестмінстерського абатства історичний Скунський камінь;
- 1951 рік – в Києві ввели в дію електронно-обчислювальну машину (МЭСМ);
- 1969 рік – американець Артур Блессіт вирушає в найдовшу у світі навколосвітню подорож пішки (за 29 років подолав 55011 км);
- 1975 рік – в Києві відкривають пам’ятник І. Котляревському;
- 1991 рік – президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини.
Ще цього дня:
1923 – Вперше на новорічній ялинці у Білому домі (Вашингтон) запалили електричну гірлянду;
1926 – Відбувся установчий з’їзд Спілки українок Канади;
1991 – Відставка Михайла Горбачова з посади Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу;
1991 – Президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс;
1992 – Міністерство юстиції України зареєструвало Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство “Меморіал” ім. Василя Стуса.
2002 – У Голосіївському місцевому суді Києва завершився процес над 18 членами УНА-УНСО, учасниками масових заворушень 9 березня 2001 року. Їх засудили на різні терміни позбавлення волі (чотирьох – умовно).
Джерела:
/interfax.com.ua/news/general/880478.html
tsn.ua/ukrayina/yake-zavtra-25-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-1939429.html