Фото пресслужби Президента України
Наприкінці минулого тижня відбулися дві дуже важливі події: у четвер до Києва завітала Єврокомісія у повному складі (випадок безпрецедентний), а у п’ятницю відбувся 24-й саміт Україна-ЄС.
Підсумком саміту стала спільна заява з 32 пунктів, яку підписали Президент України Володимир Зеленський, Президент Європейської Ради Шарль Мішель, Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.
Документ скомпоновано у кілька блоків:
- «Угода про асоціацію Україна-ЄС» та процес приєднання до Євросоюзу;
- спільна відповідь на загарбницьку війну росії проти України;
- спільна робота для підвищення глобальної продовольчої безпеки;
- Східне партнерство;
- Європейське політичне співтовариство.
Зближення та вступ України до ЄС
Нагадаємо, що у березні 2022 року Україна подала заявку на вступ до ЄС, а 27 червня 2022 Європейська рада надала Україні статус кандидата на членство за умови виконання семи критеріїв (проведення важливих реформ), після чого можуть розпочатися переговори про членство.
У нинішній заяві Євросоюз зафіксував, що Україна точно буде членом ЄС і “визнав значні зусилля, які Україна продемонструвала протягом останніх місяців у досягненні цілей, що лежать в основі її статусу кандидата”.
Найуспішнішими сторони відзначили забезпечення незалежної та ефективної роботи антикорупційних інституцій та приведення медіазаконодавства України у відповідність до законодавства ЄС щодо аудіовізуальних медіапослуг.
Проте є дві сфери, до яких прикута особлива увага: СУДОВА РЕФОРМА І РЕФОРМА КОНСТИТУЙЦІЙНОГО СУДУ (КС).
Переговори про вступ розпочнуться, коли будуть виконані усі сім критеріїв. Приємна новина полягає в тому, що письмову оцінку виконання згаданих критеріїв ЄС погодився надати вже навесні цього року. Якщо після цього Київ успішно попрацює над помилками і насправді втілюватиме, а не імітуватиме реформи, то початок переговорів може стартувати восени.
Україна має право звільнити Крим військовим шляхом
У заяві Європейський Союз чітко зазначив, що окупація та анексія східних та південних (Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської) областей України так само незаконна, як і анексія Криму та Севастополя. І, головне, “відповідно до Статуту ООН і міжнародного права Україна реалізує невід’ємне право на самооборону від російської агресії. Україна має право звільнити та відновити повний контроль над усіма окупованими територіями в межах своїх міжнародно визнаних кордонів”. Йдеться про беззаперечне право України звільнити Крим військовим шляхом.
У документі також зафіксовано, що санкції проти рф будуть посилюватися, а у Європі почне запроваджуватися кримінальна відповідальність за намагання їх обійти.
Усі забаганки рф щодо захоплених територій Євросоюз відкидає.
Натомість готовий підтримувати українські «Формулу миру» та «Мирний план» із десяти пунктів, у яких викладені умови капітуляції росії. “У зв’язку з цим ми підтримуємо ідею Саміту Формули Миру з метою початку її реалізації”.
Відновлювати зруйноване, не чекаючи закінчення війни
Євросоюз нагадав про своє зобов’язання надати підтримку щодо швидкого відновлення та реконструкції України, включаючи відбудову соціальної інфраструктури та допомогу у розмінуванні, а також у наданні підтримки у сфері охорони здоров’я і психологічної реабілітації та реінтеграції до активного соціального життя. ЄС та Україна підкреслили, що допомога, реконструкція, реформи та європейський шлях України взаємодоповнюються, підтримуючи зусилля України щодо її модернізації та приведення у відповідність до стандартів ЄС.
“ЄС також активізує свою роботу щодо використання заморожених активів Росії для підтримки відновлення України та з метою відшкодування збитків відповідно до законодавства ЄС і міжнародного права”, – йдеться у заяві.
У підсумковому документі 24-го саміту Україна та ЄС визнали важливість подальшого зміцнення персоналізованої регіональної співпраці, включаючи Східне партнерство.
Загальний обсяг допомоги, наданий Україні Європейським Союзом та його державами-членами, наразі становить близько 50 млрд євро, що включає фінансову, гуманітарну, екстрену, бюджетну та військову підтримку.
ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки це буде потрібно.
За матеріалами European Council та «Європейської правди»
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”