ДЕНЬ 572-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 572 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 104 дні.
День міста – Лубни, Прилуки, Миргород.
18 вересня:
- 1929 рік — на Запорізькому заводі “Комунар” випускають перший український комбайн;
- Перший український комбайн випустили на Запорізькому заводі “Комунар”. Фото: Вікіпедія
- 1965 рік — острів Хортиця у Запоріжжі оголошують державним заповідником.
Всесвітній день моніторингу води
18 вересня Міжнародний день моніторингу якості води. Свято було створене 2003 року за ініціативи Фонду чистої води, який розташований в США.
necu.org.ua/vsesvitnij-den-monitoryngu-yakosti-vody
Метою дня стало привернення уваги до проблеми забруднення питної води ядерними, промисловими та токсичними відходами. Саме якість води найбільше впливає на здоров’я населення всієї планети.
nubip.edu.ua/node/98533
Спочатку Всесвітній день моніторингу води планувалося відзначати 18 жовтня, на честь дати ухвалення Конгресом США – 18 жовтня 1972 року – “Акта про чисту воду”. Цей документ присвячений питанням відновлення і захисту водних національних ресурсів.
Але з часом свято стало популярним і його почали проводити і в інших країнах. Тому з 2007 року цей день перенесли на місяць раніше, щоб його могли відзначати в тих країнах, на території яких вода у водоймах у цю пору року вже замерзає.
18 вересня в Україні і світі святкують Міжнародний день читання електронних книг.
Фото: Pexels
Свято запровадили 2018 року за ініціативи компанії OverDrive. Головна мета дня показати, зручність, доступність та інновації електронних книг.
Вперше ідея створити електронну книгу народилася 1930 року, але на світ вона з’явилася лише через 41 рік. Концепція була представлена Робом Брауном, який уявляв собі майбутнє книг, подивившись свій перший відеофільм.
А ще 18 вересня Всесвітній день бамбуку.
Вперше свято відсвяткували в Таїланді 2009 року. Головною метою дня є привернення уваги людства до бамбуку, який є цінною рослиною, прагнення донести, що розкриття його повного потенціалу дозволить добавити великий внесок у справу захисту природного середовища.
18 вересня – в Азербайджані – День національної музики, у Вірменії – День астрономії, у Японії – День вшанування літніх людей.
Як назвати дитину, яка народилася 18 вересня
Іменини: Афанасій, Гліб, Давид, Захар, Максим, Федір, Єлизавета, Раїса, Іраїда.
Талісманом людини, народженої 18 вересня є змійовик. Камінь зеленого кольору з великою кількістю темних прожилок. Здавна вірили, що змійовик допомагає жінці зачати дитину.
В цей день народилися:
- 1759 рік — філософ, логік і мовознавець, перший ректор Харківського університету Іван Рижський;
- 1929 рік — українська художниця і громадська діячка, учасниця правозахисного руху 60-х років в Україні Алла Горська;
- 1993 рік — офіцер Повітряних сил Збройних Сил України, учасник російсько-української війни, Герой України Олександр Кукурба.
Пам’ятні дати 18 вересня
- 96 рік — Марк Кокцей Нерва стає римським імператором після вбивства Доміціана;
- 1502 рік — Христофор Колумб під час свого четвертого плавання в Новий світ здійснює висадку на острові Коста-Рика;
- 1640 рік — у Києві розпочинає роботу церковний собор, який затверджує катехізис, яким протягом століть послуговувалась православна церква;
- 1714 рік — до Лондона прибуває Георг — новий король Великої Британії з династії Віндзорів;
- 1851 рік — у США виходить перший примірник газети “New York Daily Times”, котра подає “всі новини, варті бути надрукованими”;
- 1886 рік — французький поет Жан Мореас публікує у газеті “Ле Фігаро” статтю, яка стала маніфестом літераторів-символістів;
- 1901 рік — Митрополит Андрій Шептицький освячує церкву Святої Трійці в Білому Камені;
- 1918 рік — в Королівстві Іспанія засновують футбольний клуб “Валенсія”;
- 1929 рік — на Запорізькому заводі “Комунар” випускають перший український комбайн;
- 1934 – Радянський Союз вступив до Ліги Націй і став її 59-м членом. На прийнятті СРСР особливо наполягала Французька республіка. За це рішення проголосували 38 країн, проти – 3, утрималися – 4, не брали участі в голосуванні – 7. Через 5 років, після нападу на Фінляндію, СРСР виключили з Ліги Націй;
- 1941 – Радянські війська знищили київські мости через Дніпро під час свого відступу під час німецько-радянської війни;
- 1944 рік — виходить у світ книга “Шлях до рабства” Фрідріха Гаєка, яка стала однією з найвпливовіших книг століття;
- 1965 рік — острів Хортиця у Запоріжжі оголошують державним заповідником;
- 1973 рік — до ООН приймають Федеративну Республіку Німеччини і Німецьку Демократичну Республіку;
- 1997 рік — реєструють домен Google.com.
Церковне свято
Православна церква вшановує пам’ять преподобного Євменія, єпископа.
У юдеїв – піст Гедалії, день жалоби і посту, що відзначається за єврейським календарем, наступного дня після Рош га-Шана.
День ушанування преподобного Євменія
Преподобний Євменій з юності вирізнявся доброчесним життям. Він прагнув служити Єдиному Богу і тому уникав мирських спокус. Піклуючись про спасіння душі, все своє майно він роздав жебракам.
Благословенням Божим преподобний Євменій був обраний і зведений у сан єпископа Гортинської Церкви на острові Криті. Святитель, як милостивий батько, втішав своїх парафіян у їхніх скорботах, зміцнював сиріт і незаможних. Молитви його були такими сильними, що одного разу під час посухи він викликав на землю рясний дощ.
Святий Євменій ревно і мудро захищав православну віру від єресі монофелітів, що виникла в той час. За протиборство єресі святитель був засланий до Фіваїди, де і помер у VII столітті. Тіло його було перенесено і поховано в Гортині.