У п’ятницю перед Великоднем віряни відзначають найскорботніший день в християнському календарі – Велику п’ятницю (також її називають Свята або Страсна п’ятниця). Адже саме в цей день відбулося розп’яття Ісуса Христа на хресті.
«Так Бог возлюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне»
Точна дата Страсної п’ятниці змінюється щороку, оскільки вона визначається за місячним календарем, який використовується для визначення дати Великодня.
Страсна п’ятниця відзначається урочистістю і покаянням, християни по всьому світу відзначають цей день постом, молитвою і участю в релігійних службах.
Ці святкування відображають серйозність жертви Ісуса і заохочують віруючих до роздумів про глибину його любові і страждань.
- Літургійні практики
У Римо-Католицькій Церкві Страсна П’ятниця – це день без меси. Замість неї проводиться спеціальна літургія, зосереджена на страстях Христових, поклонінні хресту і Святому Причасті. Англіканська, лютеранська та багато протестантських конфесій проводять подібні служби, часто з читанням розповіді про Страсті Христові та особливими гімнами. - Піст і покаяння
Піст у Страсну п’ятницю є поширеною практикою серед багатьох християн, що символізує скорботу за стражданнями Ісуса та особисте прагнення до духовного очищення. Цей акт самозречення служить фізичним нагадуванням про духовне оновлення, яке представляє Страсна п’ятниця. - Тригодинна агонія
Роздумуючи над останніми трьома годинами, які Ісус провів на хресті, з полудня до 15:00, багато церков проводять спеціальне богослужіння, відоме під назвою “Тригодинна агонія”. Ця служба включає молитви, гімни і роздуми над “Сімома останніми словами” Ісуса, пропонуючи час для глибоких роздумів над значенням Його жертви.
Традиції та повір’я на Страсну п’ятницю
- В Святу п’ятницю усі віруючі нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря.
- Дзвони на Галичині в цей день замовкають.
- Після служби вся родина збирається за столом. Як правило, в Страсну п’ятницю дотримуються суворого посту – в.ч. заборонено вживати рибу.
- Заборонено в цей день шити та рубати дрова, або робити будь-яку роботу де необхідно використовувати сокиру.
- Заборонено також співати, бо вважається, що хто співає у Страсну п’ятницю той буде плакати на Великдень.
- У Святу п’ятницю господині робили тільки дві роботи: пекли паски та саджали капусту.
Страсна п’ятниця є для християн днем скорботи і вдячності, вшановуючи пам’ять розп’яття Ісуса Христа і глибокої любові та жертви, яку воно уособлює. Через піст, молитву і роздуми віруючі по всьому світу вшановують цей ключовий момент християнської віри, наближаючись до духовних істин, що лежать в основі пасхальної обітниці воскресіння і оновлення.
daytoday.ua/podiya/strasna-piatnytsia-u-katolykiv/