ДЕНЬ 631-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 631 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 45 днів.
16 листопада в Україні святкують День працівників радіо, телебачення та зв’язку. Вперше заявили про створення бездротового зв’язку ще у 1860-х роках.
Після цього у світі провели чимало досліджень, але всі вони підтвердили, що такий зв’язок дійсно існує. Перший радіоетер в Україні тривав усього лише 40 хвилин і відбувся 1 лютого 1939 року. Хвиля розквіту чекала на українське телебачення вже в післявоєнні часи.
Комерційне телебачення було запроваджене від 1989 року. Перший же дзвінок з мобільного телефону був здійснений 1993 року Президентом України.
А ще 16 листопада Міжнародний день терпимості (толерантності). Свято було запроваджене ЮНЕСКО 1995 року на своїй Генеральній конференції. 1997 року це свято вирішили також святкувати в ООН, зробивши його міжнародним.
Згідно з документом, толерантність означає повагу, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур світу, форм самовираження і способів проявів людської індивідуальності.
Найефективнішим засобом запобігання нетерпимості є, згідно з декларацією, виховання, що розпочинається з навчання людей тому, в чому полягають їхні загальні права і свободи, щоб забезпечити здійснення цих прав, та із заохочення прагнення до захисту прав інших.
У 1996 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам-членам щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний день, присвячений терпимості.
16 листопада Міжнародний день філософії. Свято було започатковане 2002 року за ініціативи ЮНЕСКО, а вже 2005 року ООН оголосила його Міжнародним днем.
Ідея заснування Всесвітнього дня філософії полягає в тому, щоб знайти спільну платформу обговорення глобальних соціокультурних перетворень, які відбуваються в суспільстві, долучити людей до філософської спадщини, відкрити сферу буденного мислення для нових ідей і стимулювати публічні дебати мислителів і громадянського суспільства щодо викликів, які постають сьогодні перед суспільством.
16 листопада, починаючи з 2005 року, в усьому світі відзначають Міжнародний день боротьби з анорексією. Відома ця дата і як “День без дієт”.
9mkl.zp.ua/
Перші описи прояву важкого нервового захворювання, що призводить до повного виснаження організму і здатного призвести до летального результату, припадають ще на 17 століття. Вони належать відомому англійському лікарю Річарду Мортону. Однак, у той період нервова анорексія була великою рідкістю. Вона почала перетворюватися на свого роду бич молодих жінок і дівчат (чоловіки страждають від цього захворювання набагато рідше) у 20 столітті.
16 листопада в Естонії – День Декларації суверенітету, в Ісландії – День ісландської мови.
Як назвати дитину, яка народилася 16 листопада
Іменини: Віктор, Дмитро, Іван, Михайло, Федір.
Талісманом людини, народженої 16 листопада є місячний камінь. Магічне світіння цього каменю нікого не може залишити байдужим. З давніх часів в різних культурах люди вірили, що місячний камінь допомагає досягти успіху в коханні.
Цього дня народилися:
- 1977 рік — українська фігуристка, олімпійська чемпіонка, модельєрка спортивного одягу, авторка двох книжок Оксана Баюл;
- 1978 рік — українська письменниця, перекладачка Дзвінка Матіяш;
- 1981 рік — український історик Юрій Латиш.
Пам’ятні дати 16 листопада
- 1632 рік — битва під Лютценом, яка була однією з найбільших битв тридцятирічної війни, між шведськими військами під проводом Густава II Адольфа і габсбурзькими частинами на чолі з Альбрехтом Валленштайном;
- 1700 рік — Герцогство Пруссія — раніше у складі Священної Римської імперії німецької нації — проголошують королівством;
- 1841 рік — Едуард Гурвін отримує патент пробковий рятувальний жилет;
- 1848 рік — у Лондоні дає останній концерт Фридерик Шопен;
- 1895 рік — “Кінематограф” братів Люм’єр показують у Сорбонні;
- 1917 рік — в колишньому ханському палаці у Бахчисараї відкривають Національний музей;
- 1918 рік — Королівство Угорщина, яке до цього була частиною Австро-Угорської Імперії, проголошується республікою;
- 1918 рік — проголошують закон ЗУНР “Про адміністрацію”;
- 1920 рік — частини Армії УНР після запеклих боїв з більшовиками здобувають Деражню;
- 1924 рік — починає мовлення перша українська радіостанція — Українське радіо;
- 1945 рік — у Лондоні засновують ЮНЕСКО;
- 1967 рік — розпочинається I Світовий конгрес Вільних українців у Нью-Йорку;
- 1994 рік — відповідно до Указу Президента № 667/94, від 11.11.1994 починає щорічно святкуватися День працівників радіо, телебачення та зв’язку;
- 1999 рік — засновують Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України;
- 2002 рік — президент Кучма підписує указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради України представлення на згоду призначити новим прем’єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича;
- 2010 рік — відбуваються заручини принца Вільяма та Кейт.
Церковне свято. Цього дня відзначається пам’ять Левія Матвія – одного з дванадцяти апостолів, найближчих учнів Ісуса Христа. Про цього святого відомо небагато. Євангеліє повідомляє, що Левій Матвій був митарем – збирачем мита, якого Христос покликав слідувати за ним. Про подальше життя апостола мало що відомо – крім того, що його стратили в римській фортеці Апасарос на території сучасної Грузії за проповідь християнства. Левій Матвій традиційно вважається автором Євангелія від Матвія, написаного арамейською мовою.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/947969.html
https://tsn.ua/other/yake-16-listopada-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2448250.html