До Нового року залишилось 79 днів.
13 жовтня відзначають:
Всесвітній день зору, Міжнародний день зменшення небезпеки лих, Всесвітній день зомбі, Міжнародний день костюма, Всесвітній день без бюстгалтера.
Православна церква вшановує пам’ять святителя Михаїла, першого митрополита Київського.
Всесвітній день зору
Всесвітній день зору відзначається у другій четвер жовтня за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Ця дата позначена у календарі для привернення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору та реабілітації людей із порушенням зору. У Всесвітньому дні зору беруть участь різні організації, пов’язані з цією проблемою.
Сліпота – це нездатність бачити. Головні причини хронічної сліпоти це катаракта, глаукома, вікова дегенерація жовтої плями, помутніння рогівки, трахома та захворювання очей у дітей (наприклад, викликані дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, викликана неконтрольованим діабетом.
За даними ВООЗ, близько 2,2 мільярда людей у всьому світі сліпі або живуть із порушеннями зору. Хвороби очей вражають понад 19 млн дітей. До того ж 82% всіх людей із порушеннями зору – це люди віком 50 років і старші. А оскільки останніми роками кількість людей похилого віку збільшується в багатьох країнах, то й більше людей буде схильне до ризику вікових порушень зору. Тим не менш, більшість випадків сліпоти можна було б уникнути у разі своєчасного лікування.
Міжнародний день зниження ризику лих
Міжнародний день зниження ризику лих щорічно відзначається 13 жовтня. Цього дня ООН закликає людей ділитися накопиченими знаннями щодо зниження небезпеки лих.
Уперше він був відзначений згідно з резолюцією Генасамблеї ООН від 22 грудня 1989 року, як Міжнародний день зменшення небезпеки стихійних лих, у рамках Міжнародного десятиліття зменшення небезпеки стихійних лих (1990-199).
У 1999 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення продовжувати щорічно відзначати цю дату як Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих у другу середу жовтня як один із інструментів, котрі сприяють формуванню глобальної культури зменшення небезпеки стихійних лих, включно із запобіганням стихійним лихам, готовності до них.
13 жовтня – Міжнародний день невдах (International Day for Failure). Цього дня люди думають про свої невдачі та діляться ними з іншими. Свято запровадили за ініціативою фінляндського університету в Аалто 2010 року.
Також 13 жовтня – Всесвітній день боротьби з тромбозом (World Thrombosis Day). Тромбозом називають патологічне згортання крові в судинах. Вони заважають нормальному протіканню крові, що може призвести до важких наслідків – болю та навіть смерті.
А ще 13 жовтня – Міжнародний день костюма (International Suit Up Day). Вперше свято відсвяткували у американському серіалі “Як я зустрів вашу маму”, який виходив на телеканалі CBS. Один з головних персонажів, Барні Стінсон, обожнював гарно та елегантно вдягатися. А його крилатою фразою була: “Привдягнися!” (Suit Up!). Свято запозичили прихильники серіалу та оголосили 13 жовтня важливою для себе датою.
13 жовтня – День без бюстгальтера. Ідея створити таке свято з’явилася ще в 1960-1970-х роках, але святкувати його почали 2010 року. Жінки-активістки вважали, що цей предмет жіночого гардеробу пригнічує гідність жінки та є символом поневолення.
Ще цього дня:
1927 – За ініціативи Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення;
1947 – ЦК КП(б)У схвалив рішення про створення семи спеціальних оперативних груп НКВС для ліквідації керівників “бандуугруповань” Української РСР, членів Центрального та крайового проводів ОУН;
1948 – Рада міністрів СРСР ухвалила постанову про виселення сімей “бандитських і націоналістичних елементів”;
1948 – Завершено будівництво газопроводу Дашава-Київ;
1987 – У Перській затоці американський флот уперше у світі використав дельфінів у військових цілях;
1992 – На посаді Прем’єр-міністра України затверджено Леоніда Кучму;
1996 – У Криму створено Південноукраїнську економічну спілку;
1998 – НАТО надав Союзній республіці Югославія ультиматум з вимогою вивести війська з Косова.
- 1307 рік — за наказом короля Філіпа IV Красивого одночасно арештували всіх французьких тамплієрів;
- 1582 рік — в Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінили на григоріанський (новий стиль);
- 1675 рік — нідерландський фізик Християн Гюйгенс отримує патент на кишеньковий годинник;
- 1792 рік — у Вашингтоні розпочали будівництво Білого дому;
- 1860 рік — у США зробили першу фотографію з повітряної кулі;
- 1871 рік — у Києві відкривається Колегія Павла Ґалаґана;
- 1875 рік — відкривають Чернівецький університет;
- 1884 рік — Гринвіч затверджено як місце проходження нульового меридіана;
- 1894 рік — у Пенсільванії засновують Український народний союз;
- 1927 рік — за ініціативою Міжнародної організації праці засновують Міжнародну асоціацію соціального забезпечення;
- 1943 рік — Королівство Італія оголошує війну Третьому Рейху.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 13 жовтня
Які сьогодні іменини: В’ячеслав, Василь, Леонід, Григорій, Михайло, Матвій, Олександр, Петро, Олексій, Семен, Олександра.
Талісманом людини, народженої 13 жовтня є хризоберил. Дорогоцінний камінь, який зачаровує своєю красою. Свою назву отримав завдяки золотому забарвленню (з грецької Chrysos означає золотий). В східній медицині за допомогою хризоберилу лікували підвищену збудливість.
А в Київській Русі його використовували від алкоголізму.
В цей день народилися:
- 1822 рік — український ботанік, протозоолог й бактеріолог Лев Ценковський;
- 1923 рік — український історик Михайло Сікорський;
- 1971 рік — український футболіст Михайло Старостяк.
Джерела:
tsn.ua/ukrayina/13-zhovtnya-2022-roku-cey-den-v-istoriyi-yake-sogodni-narodne-svyato-ta-yaki-osnovni-podiyi-2178364.html
interfax.com.ua/news/general/865229.html