Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області провели консультативну роботу з розповсюджувачами енергоспоживчих продуктів, зокрема побутових пральних машин.
Суб’єктам господарювання було наголошено на необхідності дотримання вимог Технічного регламенту енергетичного маркування енергоспоживчих продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 702 (зі змінами), який розроблено на основі Директиви Європейського Парламенту і Ради 2010/30/ЄС від 19 травня 2010р.
Зокрема, було зосереджено увагу на основних вимогах щодо надання споживачам інформації про рівень ефективності споживання енергетичних та інших основних ресурсів енергоспоживчими продуктами, а також додаткової інформації, що дасть змогу споживачам обирати найбільш енергоефективну побутову технику.
Що потрібно знати споживачам
Кожна побутова пральна машина повинна мати енергетичну етикетку, яка надається постачальником та прикріплюється розповсюджувачем на лицьовому боці або зверху побутової пральної машини. Ніщо не повинно закривати або зменшувати її видимість.
На мікрофіші (стандартній інформаційній таблиці, що відноситься до певного продукту), зазначається з включенням до інструкції постачальника або супровідної документації така інформація:
– найменування або торговельна марка постачальника;
– модель побутової пральної машини;
– номінальна завантаженість для стандартної програми прання бавовни, яка визначається як мінімальна у результаті порівняння номінальної завантаженості під час прання бавовни при температурі 60 і 40°С при повному завантаженні, кілограмів;
– клас енергоефективності;
– середньозважений річний обсяг енергоспоживання (фактичне споживання енергії залежить від використання побутової пральної машини кВт•г на рік);
– обсяг споживання електроенергії для стандартної програми прання бавовни при температурі 60°С при повному та частковому завантаженні та температурі 40°С при частковому завантаженні;
– середньозважена споживча потужність в режимі «вимкнено» та очікування;
– середньозважений річний обсяг споживання води побутовою пральною машиною літрів на рік ( фактичне споживання води залежить від використання побутової пральної машини);
– клас ефективності віджимання за шкалою від G(найменш ефективний) до А (найбільш ефективний);
– максимальна швидкість обертів барабана побутової пральної машини для стандартної програми прання бавовни, яка визначається як мінімальна у результаті порівняння швидкості обертів барабана під час прання при температурі 60°С при повному завантаженні та температурі 40°С при частковому завантаженні;
– залишковий вміст вологи для стандартної програми прання бавовни, що визначається як максимальний у результаті порівняння залишкового вмісту вологи під час прання при температурі 60°С при повному завантаженні та температурі 40°С при частковому завантаженні;
– рівень акустичного поширення шуму в повітрі під час прання та віджимання бавовни при температурі 60 °С;
Інформація, що міститься у мікрофіші, може бути надана у формі копії енергетичної етикетки у кольоровому або чорно-білому вигляді.
Тож, завдяки енергетичному маркуванню, можливо обирати пристрої та обладнання, яке споживає менше енергії та оптимізувати загальний рівень енергоспоживання.
До уваги постачальників та продавців!
Згідно з Техничним регламентом, постачальники повинні мати технічну енергетичну документацію, яка дає змогу перевірити точність інформації, що міститься на енергетичній етикетці та мікрофіші, і включає:
загальний опис продукту;
результати проведених проектних розрахунків (у разі потреби);
протоколи випробувань у разі їх проведення;
дані про аналогічну модель продукту, якщо інформація, яка перевіряється, отримана з даних про таку модель.
Постачальники зберігають технічну енергетичну документацію протягом п’яти років після виготовлення останнього продукту і подають її для проведення перевірки в установлених законодавством випадках.
Ознайомитись детально з вимогами Технічного регламенту енергетичного маркування енергоспоживчих продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 702 можна за посиланням.
Як вибрати якісну пральну машину: рекомендації фахівців
При виборі електричної помічниці для прання необхідно звертати увагу на цілий ряд нюансів, без знання яких ми ризикуємо купити зовсім не те, що нам би хотілося. Тому головне, на що варто звернути увагу, – це:
*тип завантаження;
* розміри і максимальне завантаження;
* бак і барабан;
* віджим;
*клас прання;
*енергоспоживання.
Тип завантаження. При виборі хорошого апарату вагому роль відіграє тип завантаження. Здавалося б, яка різниця, з якого боку ми будемо завантажувати білизну в машинку. Але в дійсності це справа не тільки зручності, але і раціональності. Так, машини з вертикальним завантаженням вимагають менше місця, розташувати їх можна навіть в невеликому куті. Крім цього, в використанні вони більш зручні, так як навіть в процесі прання можна додати забуте або, навпаки, вийняти зайве.
Якщо ж місце в квартирі дозволяє, то можна брати машинку і з фронтальним завантаженням. Перуть вони нітрохи не гірше і мають свої переваги. Таку машинку простіше вбудовувати. Є низькі моделі, які увійдуть навіть під раковину, що дозволяє заощадити місце. Тут особливу увагу варто звернути лише на можливість відкривати завантажувальні дверцята на 180 градусів.
Крім цього, важливою відмінністю між фронтальною і вертикальною машинками можна назвати розташування пульта управління. На перший погляд різниці начебто і немає. Але якщо подумати, то розташований зверху пульт машинки з вертикальним завантаженням більш зручний: якщо у вас є маленькі діти, туди вони точно не дотягнуться. Хоча у більшості моделей з фронтальним завантаженням є функція «захист від дітей». Тому вирішувати, яку пральну машину вибрати, необхідно виходячи і з таких нюансів, що здаються незначними.
Розміри і максимальне завантаження. Габарити – одна з головних особливостей, на які варто звертати увагу. Тут виробники нас не обмежують, що дозволяє підібрати потрібний апарат виходячи з наявного місця. Як правило, висота пральних машинок становить 85 см, ширина – 60 см, а ось глибина може варіюватися від 32 до 60 см. І це при виборі пральної машини часто виступає основним фактором.
Але не варто забувати, що гонитва за компактністю призводить і до зменшення місткості барабана, а це веде до зниження кількості білизни в одне прання. Якщо ви живете один або удвох, то проблеми в цьому не буде, але якщо троє або більше, то даний нюанс цілком може стати серйозною проблемою. Адже в малогабаритну, 32-сантиметрову машинку більш 3,5 кг білизни не увійде. Машини середньої глибини дозволять завантажувати вже до 4,5 кг, а апарати з глибиною 58-60 см здатні вміщати в себе до 7 кг білизни. Останній варіант буде особливо корисний, якщо сім’я у вас велика.
Бак і барабан – наступне, на що потрібно звертати свою увагу. Тут важливо дізнатися, з якого матеріалу складаються ці елементи пральної машини. І якщо барабан завжди роблять з нержавіючої сталі, то бак (та ємність, в яку вбудований барабан) може виготовлятися з різних матеріалів. Безумовно, найбільш надійною і довговічною вважається нержавіюча сталь, але машинки з баком з «нержавійки» більш галасливі.
Композиційні матеріали (поліплекс, карборан, полінокс і ряд інших) поступаються по надійності, але зате відрізняються високою теплоізоляцією, зносостійкість і добре поглинають вібрації, що знижує рівень шуму машинки в цілому. Решта ж характеристики барабана і бака практично нічим не відрізняються.
Віджимання, клас прання і енергоспоживання. Коли виникає питання, як правильно вибрати пральну машину, мало хто звертає увагу на такі моменти, як клас прання, віджимання і енергоспоживання. А це є досить важливою особливістю. Припустимо, від класу прання залежить, наскільки дбайливо буде пральна машинка ставитися до ваших речей. Так, машини класу «A» вважаються найбільш делікатними в пранні.
Європейські стандарти передбачають класи від «A» до «G», де з найбільш низьким рівнем маркуються машинки класу «G», збільшуючись до «A». Ці ж класи можуть сказати не тільки про «любов» до вашої білизни, але також і те, наскільки машинка економічна і як добре вона може віджати тканини.
Так, найвищий клас «A» при температурі 60 градусів споживає електроенергії менше ніж 1 кВт/ год.
Що ж стосується віджимання, то в більшості випадків є перемикач, що дозволяє змінювати ступінь віджиму в залежності від ваших потреб. 1600 оборотів дозволяють отримати практично суху білизну, а 400 оборотів – сильно вологу, що більше підходить для чутливих або ніжних тканин.
Програми прання. Залежно від виробника і ціни, програми у різних пральних машинок можуть відрізнятися. Однак практично всі виробники включають в свої вироби набір стандартних програм, які є як у дорогих моделей, так і у їх більш дешевих побратимів. До таких програм можна віднести: шерсть, синтетика, льон, бавовна та інші. Крім основних, пральні машини можуть оснащуватися і цілим рядом додаткових функцій: замочування, сильно забруднена, швидке прання, додаткове полоскання, видалення плям та інші.
Багато моделей, крім цього, отримують і розумний режим «Fuzzy Logic», що робить прання ще більш зручним, так як дана система здатна самостійно визначити тип прання, відстежити кількість всипаного порошку, відрегулювати необхідну кількість води, тривалість прання, оптимальний режим віджиму та інші корисні функції. Це дозволяє не тільки спростити процес прання для господаря машинки, а й заощаджувати воду і електроенергію.
Керуючись цими нескладними правилами, ви легко і без сторонньої допомоги зможете вибрати якісну пральну машину, яка буде служити вам довгі роки.
Для отримання консультацій звертайтеся до відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, за адресою: м. Запоріжжя, просп. Маяковського, буд. 20-А, телефон (061) 239-73-27.
Світлана ШКАРУПА,
фото з відкритих джерел